100 lat Polskiego Czerwonego Krzyża

  • 27.11.2019, 14:21 (aktualizacja 27.11.2019, 15:45)
  • Lokalna.TV | Twoje Źródło Informacji
100 lat Polskiego Czerwonego Krzyża
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

"Od 100 lat wszędzie dla wszystkich", pod takim hasłem Polski Czerwony Krzyż obchodzi w tym roku setną rocznicę powstania.

Żeby mówić o początkach Czerwonego Krzyża należy cofnąć się ponad 150 lat wstecz, kiedy to z inicjatywy szwajcarskiego kupca, wstrząśniętego widokiem rannych w bitwie pod Solferino podjęto próbę ich ratowania wraz z miejscową ludnością, Henriemu Dunantowi później udało się utworzyć Stowarzyszenie pod nazwą "Czerwony Krzyż". Symbol nieprzypadkowy, bowiem oznacza odwrotność herbu szwajcarskiego - czerwony krzyż na białym tle. 
Za datę utworzenia Polskiego Czerwonego Krzyża uznaje się 18. stycznia 1919 r., czyli po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, z racji tego, że w czasie zaborów zabronione było funkcjonowanie stowarzyszeń z "Polską" w nazwie. 
Nie jest pewne, kiedy dokładnie organizacja powstała w Ostrowcu, z powodu braku jakiejkolwiek dokumentacji potwierdzającej to. Najprawdopodobniej było to przed II wojną światową.

"Mamy ślad w postaci planu sytuacyjnego obecnej siedziby PCK w Ostrowcu, tu gdzie kiedyś była izba wytrzeźwień. Jest to plan, który jest własnością  PCK w Ostrowcu Świętokrzyskim z 1936 roku."

- Stanisław Fiolik - prezes zarządu rejonowego PCK w Ostrowcu Świętokrzyskim 


Po 1958 roku, kiedy krwiodawstwo stało się honorowe, a nie płatne było sztandarowym działaniem PCK. Kilkanaście lat temu powrócili do korzeni, zaczęli szkolić ludzi do udzielania pierwszej pomocy rannym, tak powstała Grupa Ratownictwa Medycznego. Grup Ratownictwa Medycznego w Polsce jest ok. 20, w tym ostrowiecka licząca 30 osób. 
Wszyscy członkowie, wolontariusze, Polskiego Czerwonego Krzyża, jak i grup współpracujących wypełniają swoją misję, niektórzy już od kilkudziesięciu lat, jak. np. Pan Ireneusz Sarzyński, który oddał 50 litrów swojej krwi. Za tą postawę, jako jedna z 21 osób został uhonorowany najważniejszym odznaczeniem uroczystości - "Zasłużony dla Zdrowia Narodu". 

W trakcie obchodów 100-lecia istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża ponad 90 osób zostało odznaczonych i wyróżnionych wieloma medalami i odznakami. Podziękowania i medale trafiły także na ręce przedstawicieli wielu fundacji, grup, stowarzyszeń i instytucji. 

lokalna.tv|twojeźródłoinformacji_

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe