Bałtów: Rada Gminy odwołana

  • 25.11.2019, 13:22
  • Agnieszka Cybulska
Rada Gminy odwołana
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Mieszkańcy Bałtowa w niedzielnym referendum większością głosów opowiedzieli się za odwołaniem rady gminy przed upływem kadencji. Aby referendum było ważne, musiały wziąć w nim udział 1233 osoby.

Rok po wyborach samorządowych mieszkańcy gminy Bałtów zdecydowali o odwołaniu Rady Gminy. Było to pierwsze takie referendum w Polsce. Z inicjatywą zorganizowania referendum wystąpiła grupa mieszkańców, w tym m.in. radni sprzyjający wójtowi Hubertowi ŻądłoPod wnioskiem podpisało się 920 osób. Uprawnionych do głosowania było 2918 mieszkańców. Z danych przedstawionych przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że w głosowaniu wzięło udział 1277 osób. Oddano 1251 głosów ważnych. Za odwołaniem Rady Gminy zagłosowało 1208 osób. Przeciwko były 43 osoby. W Bałtowie głosowało 426 osób, w Wólce Bałtowskiej 303, w Pętkowicach 273, w Okole- 225, w Michałowie głos oddało 50 osób.Według oficjalnych już informacji, 24 listopada w Bałtowie czynnych było pięć Obwodowych Komisji Wyborczych. Lokale wyborcze były otwarte od godziny 7.00 do do godziny 21.00. 

Zwyciężyła świadomość demokracji na terenie gminy Bałtów. Mieszkańcy wykazali się wielką odpowiedzialnością za przyszłe losy gminy i wielką odwagą. Pokazali czerwoną kartkę radzie gminy i rada gminy musi zejść z boiska 

- mówi dla LOKALNEJ wójt gminy Bałtów Hubert Żądło.

Formalne zakończenie działalności odwołanej w referendum rady gminy następuje po opublikowaniu wyników referendum w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego. Do czasu nowych wyborów osobę pełniącą funkcje Rady Gminy w Bałtowie wyznacza Prezes Rady Ministrów. Premier zarządza również wybory przedterminowe, które wyłonią nowy skład rady. Zgodnie z przepisami szef rządu ma na to 90 dni. Przez najbliższe zapadnie zatem zatem decyzja, najpierw kto będzie komisarzem, a następnie jaki będzie miał zakres kompetencji. Tymczasem w gminie musi toczyć się dalej.

Chciałbym aby na terenie gminy Bałtów był spokój, aby te podziały zostały "zakopane", żeby druga strona, która była przeciwna mojej osobie zrozumiała wreszcie, że mieszkańcy powiedzieli dość takiego zachowania. Jest miejsce dla mnie w Bałtowie i dla właścicieli kompleksów turystycznych i deklaruję im, że współpraca na zasadzie gmina - biznes będzie, ale na jasnych warunkach.

- dodaje Hubert Żądło.

 

Budżet na 2020 rok gmina Bałtów ma już przygotowany i został on zgodnie z obowiązującymi przepisami do 15 listopada przedłożony do Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz byłym radnym i byłemu przewodniczącemu Rady. Po uzyskaniu opinii RIO budżet musi zostać przyjęty, czy przyjmie go Komisarz czy też będzie to prowizorium budżetowe, dopiero się dowiemy, bo to pierwsza taka sytuacja w kraju po 1990 roku

Zatem Zaprzysiężona przed rokiem rada została odwołana i konieczne będzie ogłoszenie nowych wyborów. do czasu nowych wyborów osobę pełniącą funkcje rady gminy w Bałtowie wyznacza Prezes Rady Ministrów.


 

Agnieszka Cybulska

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
obserwator
obserwator 25.11.2019, 19:17
Wielkie brawa dla mieszkańców !

Pozostałe