Gustaw Hadyna - ćmielowski rzeźbiarz odznaczony medalem Gloria Artis

  • 13.11.2019, 15:05 (aktualizacja 13.11.2019, 17:38)
  • Katarzyna Kurek
Gustaw Hadyna - ćmielowski rzeźbiarz odznaczony medalem Gloria Artis
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W piątek, 8 listopada w ćmielowskim Domu Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Gustawowi Hadynie - Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

"Gustaw Hadyna z Woli Grójeckiej, artysta - rzeźbiarz z woli boskiej" tak mówi o sobie pan Gustaw z Ćmielowa, który z rąk wojewody świętokrzyskiego - Agaty Wojtyszek odebrał srebrny Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" .
Gustaw Hadyna jest twórcą rzeźby monumentalnej i kameralnej, rzeźbi w kamieniu, brązie, drewnie i porcelanie, a jego  prace są świętokrzyskimi ozdobami i miejscami pamięci. To on jest twórca m.in pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w ostrowieckim parku. Jego rzeźby możemy podziwiać w Warszawie, Lublinie, Kielcach, Piotrkowie Trybunalskim i wielu innych miastach w Polsce. 
Gustaw Hadyna pierwsze prace wykonywał już w liceum, choć o jego talencie mówiono wcześniej. Ukończył studia na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom odebrał z wyróżnieniem, ale nie pozostał w wielkim mieście. Po ukończeniu szkoły wyższej powrócił w rodzinne strony i tu tworzy do dziś.  

Artysta - rzeźbiarz z Woli Grójeckiej, ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych i kilka zbiorowych. Jego prace nawiązują zarówno do wątków ludowych jak i patriotycznych, jego rzeźby z wątkiem patriotycznym możemy podziwiać w Muzeum Niepodległości w Warszawie. 

Gustaw Hadyna był dyrektorem Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, współpracował z wieloma środowiskami, tworzył dla wielu. Swoją pasją zaraził dzieci i wnuków. 

Zapytany o to, czym jest dla niego rzeźbiarstwo odpowiada "Rzeźba to znak, ma coś z totemu i coś ze światowida, może pilnować domu, ogrodu, albo szczęścia". 
 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe