O cyberświecie i cyberzagrożeniach w CKZiU

  • 08.11.2019, 11:10 (aktualizacja 08.11.2019, 16:58)
  • Nina Dukielska
O cyberświecie i cyberzagrożeniach  w CKZiU fot. CKZiU

Podziel się:

Oceń:

W październiku i listopadzie 2019 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się lekcje wychowawcze, spotkania z przedstawicielami Policji i serwisu allegro.pl mające na celu upowszechnienie wśród młodzieży zasad bezpiecznego i rozsądnego korzystania z zasobów internetu, kształtowanie właściwych postaw wobec mowy nienawiści, dyskryminacji i łamania praw człowieka.

6 listopada w ramach dziewiątej edycji projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2019” skierowanej do uczniów szkół z województwa świętokrzyskiego oraz ogólnopolskiego programu profilaktycznego „Bezpieczne zakupy w sieci” ponad 160 uczniów z klas drugich i trzecich technikum i szkoły branżowej I stopnia wysłuchało prelekcji asp. szt. Pawła Sieczkowskiego z Wydziału Prewencji KWP w Kielcach oraz przedstawiciela firmy Allegro Filipa Przygodzkiego na temat bezpiecznych zakupów w sieci. Młodzież została zapoznana z najczęstszymi zagrożeniami związanymi z zawieraniem transakcji za pośrednictwem internetu oraz metodami weryfikacji kontrahentów. Ważnym elementem spotkania było także budowanie świadomości dotyczącej zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości.

11 października ponad 170 uczniów z klas pierwszych technikum i szkoły branżowej I stopnia wzięło udział w spotkaniu z asp. sztab. Anną Wasilewską  z Zespołu Profilaktyki Społecznej KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim na temat związany z hejtem, cyberprzemocą, cyberprzestępczością oraz odpowiedzialnością prawną nieletnich. 

W szkole przeprowadzono również lekcje wychowawcze poświęcone uzależnieniom od internetu i konsekwencjom takich uzależnień oraz przemocy rówieśniczej w cyberprzestrzeni i świecie realnym (stalking, groźby karalne, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających lub kompromitujących informacji, zdjęć, filmów). W ramach projektu zaplanowano również spotkanie o tematyce związanej z cyberbezpieczeństwem przedstawiciela ŚCDN z rodzicami i opiekunami prawnymi uczniów CKZiU.

Tematy związane z mądrym i bezpiecznym użytkowaniem zasobów internetu są ciągle ważnym elementem edukacji młodzieży. Zagadnienia  związane z profilaktyką uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych oraz rozwijanie kreatywności, przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych uczniów, w tym bezpieczne i celowe wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego pojawiły się również wśród głównych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020.

Nasza szkoła od dwóch lat bierze udział w kolejnych edycjach projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze ”, którego organizatorami są Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach oraz Allegro.pl sp. z o.o.

– mówi Marcin Sitarz, dyrektor szkoły. 

Nina Dukielska

Zdjęcia (5)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe