O parkach kulturowych dyskutowano na Krzemionkach

  • 06.11.2019, 09:34 (aktualizacja 07.11.2019, 16:40)
  • Agnieszka Cybulska
O parkach kulturowych dyskutowano na Krzemionkach
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Utworzenie parku kulturowego jest jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed miejscem wpisanym w lipcu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - Krzemionkowskim Regionem Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. 6 listopada w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki odbyło się seminarium "Park Kulturowy w teorii i praktyce".

W programie seminarium znalazła się sesja "Funkcjonowanie wybranych parków kulturowych w Polsce" oraz  warsztaty z udziałem ekspertów i zaproszonych gości.  W wydarzeniu wzięli udział  zarządcy polskich parków kulturowych i obiektów światowego dziedzictwa UNESCO, przedstawiciele Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Lasów Państwowych, samorządów, służb ochrony zabytków i przyrody, a także eksperci w zakresie ochrony zabytków i planowania przestrzennego.

Parku kulturowy , który ma powstać celem lepszej i skuteczniejszej ochrony rejonu pradziejowego górnictwa krzemienia w okolicach i otoczeniu Krzemionek jest obowiązkiem wynikającym z wpisu na listę UNESCO.

Park ma powstać na obszarze trzech gmin: Bodzechów, Ćmielów, Ożarów z odpowiednim spójnym dla całego obszaru planem ochrony.

Profesor Myczkowski, który jest członkiem Polskiego komitetu Narodowego ICOMOS i rzeczoznawcą Ministra Kultury w zakresie opieki nad zabytkami m.in. w dziedzinie urbanistyki i krajobrazu kulturowego podczas seminarium przybliżył słuchaczom zasady tworzenia parków a także sposoby zarządzania nimi, podkreślając, że sporządzanie planu ochrony wymaga pełnego zaangażowania ze strony samorządów. Krzemionki na utworzenie parku kulturowego mają 2 lata .

Agnieszka Cybulska

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
figus
figus 08.11.2019, 20:57
Drobna uwaga: nie Krzemionki mają na utworzenie parku 2 lata a samorządy.

Pozostałe