J. Górczyński: Miasto należy traktować jak przedsiębiorstwo

  • 11.10.2019, 13:35
  • Agnieszka Cybulska
Miasto należy traktować jak przedsiębiorstwo
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Trwa wielkie budżetowanie. Wszystkie instytucje i spółki miejskie przygotowują już plan finansowy na rok 2020. Przepływ informacji dotyczący przychodów oraz wydatkowania to podstawa do przygotowania budżetu dla miasta Ostrowca Świętokrzyskiego na kolejny rok.

 

Budżet gminy to kilka „szuflad”, w których gromadzone środki finansowe zapewniają świadczenia socjalne, stabilny poziom edukacji czy realizację np. inwestycji, ale na przestrzeni roku budzetowego pomiędzy poszczególnymi sektorami następują często przesunięcie środków. Jest to ważne ze względu na zrównoważenie wydatkowania i przychodów.

Zmieniające się przepisy i nakładane wciąż nowe obowiązki na samorzady również mają wpływ na planowanie budżetu. Czy przerzucane obowiązki spowodują „cięcia”? Jak zapewnia prezydent Jarosław Górczyński  Ostrowiec Świętokrzyski jest w tej dobrej sytuacji, że ma pieniądze na wkład własny. 

Dodatkowe wygospodarowanie środków zawsze zaburza plan, dlatego tak ważne  przy konstruowaniu budżetu jest analizowanie rzeczywistości.

 

Rząd zrównoważył projekt budżetu na 2020 rok, ponieważ zdaniem wielu samorządowców przerzucił część wydatków właśnie na samorządy. W praktyce państwo narzuciło społecznościom lokalnym coraz więcej zadań do wykonania, przekazując do samorządowych budżetów coraz mniej pieniędzy. Samorządy, które nie chcąc obniżać jakości usług dla mieszkańców, muszą pokryć wydatki pieniędzmi z dochodów własnych.

 

Agnieszka Cybulska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe