Rozpoczynają się Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej 2019

 • 06.10.2019, 09:48
 • Lokalna.TV Ostrowiec | Twoje źródło informacji
Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej 2019
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Gospodarzem tegorocznych Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej, które odbywać się będą w dniach 6 – 13 października jest Ostrowiec Świętokrzyski. Złożą sie na nie uroczyste Eucharystie, modlitwy, wydarzenia kulturalne, koncerty, spotkania ze sztuką, warsztaty artystyczne a także zmagania sportowe i projekcje filmów.

Dni Kultury Chrześcijańskiej rozpoczną się w niedzielę 6 października w ostrowieckiej kolegiacie, gdzie odbędzie się Msza Święta celebrowana przez biskupa diecezji sandomierskiej ks. Krzysztofa Nitkiewicza. Oprawę muzyczną przygotował ostrowiecki chór "MICHAEL" pod kierunkiem Ewy Jurkowskiej-Siwiec. Po zakończeniu nabożeństwa odbędzie się koncert pt. „Najpiękniejsze pieśni” z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki. W koncercie będzie można usłyszeć Urszulę Kryger, wybitną polską śpiewaczkę, wielokrotną laureatkę nagród polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyki”, dysponującą rzadkiej urody mezzosopranem lirycznym. Artystce będzie towarzyszyć Orkiestra Kameralna „Polish Camerata” pod dyrekcją Marka Głowackiego. O godz. 21.00 w kolegiacie odbędzie się Apel Jasnogórski z całonocną modlitwą różańcową. O północy odprawiona zostanie Msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

Organizatorzy zaplanowali szereg wydarzeń od 6 do 13 października. Wraz ze swoimi partnerami będą organizować warsztaty i koncerty kulturalne, zajęcia sportowe, wystawy rękodzieła i wiele innych.

W poniedziałek

 • W Państwowej Szkole Muzycznej, przy ul. Iłżeckiej, zaprezentowana zostanie audycja słowno-muzyczna dla dzieci i młodzieży pt. „Życie i twórczość polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki”.
 • W auli Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości wyświetlony będzie film o kard. Adamie Kozłowieckim pt. „Książę Kościoła”. Po projekcji zaplanowano panel dyskusyjny z autorem, twórcą filmów misyjnych, Pawłem Zarzyckim.

 

We wtorek

 • W sali Domu Parafialnego „Michael” będzie można oglądać wystawę rzeźb Eugeniusza Cierluka pt. „Pod skrzydłami aniołów” oraz wysłuchać kierowanego do młodzieży wykładu psycholog Elżbiety Helickiej „Rodzina jutra, czyli jaka?”
 • W holu głównym WSBiP zostanie otwarta wystawa prac słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. „Igłą malowane”.
 • W kościele pw. św. Kazimierza odbędzie się wernisaż malarstwa Teodory Pawełko-Kwiatkowskiej pt. „Idąc do Emaus”.

W środę

 • W Ostrowieckim Browarze Kultury odbędzie się spotkanie z poezją, malarstwem i rzeźbą Tomasza Karola Kuźniara. Wystawa „Na obraz i podobieństwo” oprawę muzyczną przygotowali:  Marcin Walas i Szymona Pocheć.

W czwartek

 • W Osiedlowym Domu Kultury zorganizowany zostanie program artystyczny w wykonaniu dzieci.
 • W sanktuarium NMP Saletyńskiej odbędzie się koncert „Śpiewajmy razem na chwałę Pana” w wykonaniu chórów parafialnych z diecezji sandomierskiej.

W piątek

 • W WSBiP w ramach seminarium popularno-naukowego dr Marek Świeca wygłosi wykład: „Dialog w pedagogice chrześcijańskiej”, a prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko opowie na temat edukacji medialnej w domu i w szkole i dokona charakterystyki najważniejszych zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią.
 • W sanktuarium Miłosierdzia Bożego, odbędzie się koncert organowy „Król instrumentów – Królowi Wszechświata. Z muzyką organową przez wieki” w wykonaniu Sylwii Gryzki-Ośko i Andrzeja Budzińskiego.

W sobotę

 • W PSP nr 5 rozegranie zostanie turniej szachowy dzieci, młodzieży i dorosłych, który przeprowadzi Stowarzyszenie Szachowe „Hetman” Turniej ministrantów w piłce nożnej zorganizowany zostanie w hali sportowej LO nr I im. St. Staszica. Po nim rozegrany zostanie młodzieżowy turniej w piłce siatkowej. Zwycięskie drużyny obu dyscyplin rozegrają mecze z reprezentacjami księży.
 • W sali Domu Parafialnego „Michael” przeprowadzone zostaną warsztaty wokalne dla scholi parafialnych i Domowego Kościoła. Wieczorem w kościele św. Kazimierza Królewicza będzie można wysłuchać koncertu pieśni cerkiewnej w wykonaniu znanych tenorów „Leonvoci” ze Lwowa.

Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończą się 13 października, na ten dzień przypada XIX Dzień Papieski w tym roku pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”.

 • W parafii św. Kazimierza zaprezentowany będzie program pt. „Święty Jan Paweł II ‒ posłaniec Miłości i Nadziei” przygotowany przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
 • W kolegiacie św. Michała po Koronce do Bożego Miłosierdzia zaprezentowany zostanie program pt. „Droga do świętości Świętego Jana Pawła II” w wykonaniu uczniów SP nr 4, PSM oraz scholii „Michałki”. O godz. 21 we wszystkich ostrowieckich kościołach zostanie odśpiewany Apel Jasnogórski.
 • Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończą się nocnym czuwaniem wiernych dekanatu ostrowieckiego na Jasnej Górze. Młodzież i dorośli będą się modlić w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.

Lokalna.TV Ostrowiec | Twoje źródło informacji

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe