Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco

B. Kobiałka: Mamy dokument potwierdzający, że jesteśmy światowym dziedzictwem

  • 19.09.2019, 13:42 (aktualizacja 19.09.2019, 16:07)
  • Katarzyna Kurek
Mamy dokument potwierdzający
loadingŁaduję odtwarzacz...
W środę, 18 września w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatu wpisu Krzemionek na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Certyfikat wpisu przekazała przedstawicielom Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu "Krzemionki" wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego i generalny konserwator prof. Magdalena Gawin.

Za odebraniem certyfikatu idą poważne zamiary wdrażania planu zarządzania, który był jednym z niezbędnych elementów do wnioskowania o wpis Krzemionek do UNESCO. Działania zawarte w planie muszą zostać wykonane do 2030 roku. Jest to m.in ochrona walorów turystycznych i przyrodniczych obiektu, jak i zapewnienia bezpieczeństwa turystów.

"Projekt też zakłada zwiększenie dostępności rezerwatu dla osób niepełnosprawnych, na co bardzo zwracał uwagę także ICOMOS, podkreślając, że musimy pracować nad tym aby osoby z niepełnosprawnościami mogły bez problemu wejść do naszej kopalni i zobaczyć to co jest pod ziemią. "

- mówi Beata Kobiałka - p.o. dyrektora Muzeum Historyczno-Archeologicznego i Rezerwatu 'Krzemionki'

Wszyscy jednogłośnie podkreślają, że najważniejsze jest podjęcie szerokiej współpracy instytucji publicznych, samorządów jak i rządu. Bo tylko wspólna troska o dobro krzemionek pozwoli na utrzymanie prestiżowego tytułu światowego dziedzictwa.

"Rozmawiałem na ten temat zarówno z premierem Morawieckim, jak i z premierem Glińskim - ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Są sygnały obiecujące. Wierzę w to, że powiat ostrowiecki, że Muzeum w Krzemionkach, że cały ten krzemionkowski obszar górnictwa pradziejowego będzie miał duże wsparcie."

- mówi poseł Andrzej Kryj 

Dziś w murach Muzeum odbyła się międzynarodowa konferencja z udziałem osób zawodowo zajmujących się badaniami nad pradziejowym górnictwem krzemienia i nad obróbką surowców wydobywanych górniczo w pradziejach. 
Rezerwat cieszy się zainteresowaniem zarówno ze strony profesjonalistów, jak i turystów, których w lipcu i sierpniu br. na Krzemionki przyjechało ponad 21 tys
 

Katarzyna Kurek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe