B. Kobiałka: Mamy dokument potwierdzający, że jesteśmy światowym dziedzictwem

  • 19.09.2019, 13:42
  • Katarzyna Kurek
Mamy dokument potwierdzający
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W środę, 18 września w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatu wpisu Krzemionek na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Certyfikat wpisu przekazała przedstawicielom Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu "Krzemionki" wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego i generalny konserwator prof. Magdalena Gawin.

Za odebraniem certyfikatu idą poważne zamiary wdrażania planu zarządzania, który był jednym z niezbędnych elementów do wnioskowania o wpis Krzemionek do UNESCO. Działania zawarte w planie muszą zostać wykonane do 2030 roku. Jest to m.in ochrona walorów turystycznych i przyrodniczych obiektu, jak i zapewnienia bezpieczeństwa turystów.

"Projekt też zakłada zwiększenie dostępności rezerwatu dla osób niepełnosprawnych, na co bardzo zwracał uwagę także ICOMOS, podkreślając, że musimy pracować nad tym aby osoby z niepełnosprawnościami mogły bez problemu wejść do naszej kopalni i zobaczyć to co jest pod ziemią. "

- mówi Beata Kobiałka - p.o. dyrektora Muzeum Historyczno-Archeologicznego i Rezerwatu 'Krzemionki'

Wszyscy jednogłośnie podkreślają, że najważniejsze jest podjęcie szerokiej współpracy instytucji publicznych, samorządów jak i rządu. Bo tylko wspólna troska o dobro krzemionek pozwoli na utrzymanie prestiżowego tytułu światowego dziedzictwa.

"Rozmawiałem na ten temat zarówno z premierem Morawieckim, jak i z premierem Glińskim - ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Są sygnały obiecujące. Wierzę w to, że powiat ostrowiecki, że Muzeum w Krzemionkach, że cały ten krzemionkowski obszar górnictwa pradziejowego będzie miał duże wsparcie."

- mówi poseł Andrzej Kryj 

Dziś w murach Muzeum odbyła się międzynarodowa konferencja z udziałem osób zawodowo zajmujących się badaniami nad pradziejowym górnictwem krzemienia i nad obróbką surowców wydobywanych górniczo w pradziejach. 
Rezerwat cieszy się zainteresowaniem zarówno ze strony profesjonalistów, jak i turystów, których w lipcu i sierpniu br. na Krzemionki przyjechało ponad 21 tys
 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe