XIX Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie

  • 08.09.2019, 17:51
  • Lokalna.TV Ostrowiec | Twoje źródło informacji
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W niedzielę, 8 września już po raz 19. świętokrzyscy rolnicy spotkali się na wojewódzkim święcie plonów. W tym roku gospodarzem imprezy, był Powiat Opatowski.

Tradycyjnie obchody święta rolników rozpoczęły się uroczystą mszą dziękczynną. Z Kolegiaty Świętego Marcina w Opatowie barwny korowód przemaszerował na Rynek, gdzie odbyła się część oficjalna i obrzędowa.  Rolnicy podziękowali za zebrane plony i podsumowali rok pracy w swoich gospodarstwach. Rolnicy często korzystają ze wsparcia finansowego z programów, które pozwalają modernizować ich gospodarstwa. Rządowe programy dla wielu gospodarstw są światełkiem w tunelu.  Rolnicy dostrzegają wiele problemów, szukają rozwiązań i wsparcia w samorządach i rządzie. Wnioski z rozmów rolników z parlamentarzystami i samorządowcami być może znajda swoje rozwiązania w przepisach i ustawach, co ułatwiło by pracę rolnikom, a tym samym przełożyło się na gospodarkę kraju. Pomoc dla świętokrzyskich rolników deklarują również władze województwa.  XIX Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie do Opatowa powróciły po 12 latach. W powiecie opatowskim 80% to gminy rolnicze. 

Dożynki to idealna okazja, aby podziękować rolnikom za ich trud i prace, są także najlepszą formą przekazywania tradycji. W dzisiejszych czasach często zdarza się, że młodzi ludzie nie wiedzą czym tak naprawdę są dożynki.  Podczas wojewódzkich dożynek wśród delegacji wieńcowych nie zabrakło powiatu ostrowieckiego, który w tym roku reprezentowała gmina Waśniów.

W czasie XIX dożynek rozstrzygnięto  wojewódzkie konkursy rolnicze i wręczono nagrody. W programie imprezy znalazły się występy artystyczne, widowisko regionalne „Świętokrzyskie igrce” oraz wspólna zabawa, którą w tym roku zapewniła gwiazda wieczoru zespół Brathanki. W trakcie imprezy odbywało się wiele wystaw płodów rolnych, maszyn rolniczych, produktów kulinarnych i żywnościowych. Na specjalnie zaaranżowanych stoiskach prezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich i instytucje działające na rzecz rolników.

 

 

Lokalna.TV Ostrowiec | Twoje źródło informacji

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
JG
JG 10.09.2019, 10:31
Jedne z ładniejszych dożynek. Fajna zabawa i dużo tradycji. Cudowne stroje, piękna relacja telewizyjna, a pisze dlatego że nie mogłam być osobiście. Brawa dla organizatorów.

Pozostałe