8. Narodowe Czytanie 8 nowel polskich

  • 07.09.2019, 12:49
  • Lokalna.TV Ostrowiec | Twoje źródło informacji
Kto czyta, żyje podwójnie
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Po raz ósmy w całej Polsce, a także poza granicami kraju, odbyło się w sobotę Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą są nowele polskie. Para prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. Ogólnopolską akcję w sobotnie południe rozpoczął prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

Osiem nowel, które czytała cała Polska to: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony...” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

Z inicjatywy Biblioteki Pedagogicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim i biblioteki przy Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości na wspólnym czytaniu spotkała się młodzież, nauczyciele, seniorzy oraz ci wszyscy, którzy kochają polską literaturę klasyczną oraz chcieli włączyć się do  "Narodowego Czytania".

"Literatura to nie tylko czytanie do poduszki albo dla zabawy. służy do tego, żeby coś z niej wynieść, choćby nawyk rozglądania się wokół" (B. Hrabal).

Utwory Narodowego Czytania 2019 skłaniają ku tej myśli. Dziękujemy za liczne przybycie uczniów, nauczycieli, bibliotekarzy, seniorów i wszystkich, którym bliska jest idea wspólnoty czytania. Nasze zaproszenie przyjęli: Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3 PSP nr 5 im. S. Żeromskiego, Zespół Szkół Nr 3 , III LO im. Wł. Broniewskiego, Miejska Biblioteka Publiczna, UTW oraz niezawodna Lokalna.TV Ostrowiec  Dziękujemy Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Kielcach filia w Ostrowcu Św. - współpraca z Wami to czysta przyjemność

 - napisała w mediach społecznościowych Barbara Bakalarz-Kowalska współorganizator ostrowieckiego "Narodowego Czytania".

 

 

Lokalna.TV Ostrowiec | Twoje źródło informacji

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe