800 zł za podręczniki

  • 05.09.2019, 16:09 (aktualizacja 05.09.2019, 16:29)
  • Katarzyna Kurek
800 zł za podręczniki
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

2 września 2019 roku do szkół ponadpodstawowych po raz pierwszy przyszli absolwenci ósmych klas szkoły podstawowej i to oni jako pierwsi najmocniej odczuli skutki rządowej reformy oświaty.

Rocznik '04 to pierwszy rocznik, którego tak usilnie objęła reforma oświaty. Wygaszono gimnazja, powróciły 4-letnie licea i szkoły branżowe oraz 5-letnie technika. Zmieniło się nie tylko to. Przede wszystkim zmieniła się cena podręczników, bo ci uczniowie nie mają możliwości - tak jak ich starsi koledzy - odkupić książki od starszych roczników. W związku z wprowadzeniem całkiem nowej podstawy programowej muszą oni zakupić wszystkie podręczniki nowe, w księgarniach. 

"Od września zaczęłam naukę w technikum na profilu logistycznym, musiałam kupić wszystkie książki nowe, te do przedmiotów zawodowych i te do podstawowych. Zapłaciłam za wszystko ok. 500 zł"

- mówi Sylwia Klechowska, uczennica pierwszej klasy

"Wczoraj nawet rozmawiałam ze swoimi uczniami, mówili mi, że za podręczniki płacą ok. 800 zł, bo wszystko musi być nowe, te książki dostępne są tylko w księgarniach"

- mówi Katarzyna Pastuszka, wychowawca klasy pierwszej  

Podręczniki do języków obcych są najdroższe, co więcej w szkołach średnich młodzież przeważnie uczy się dwóch lub więcej - języków nowożytnych. Koszt takich książek waha się od 50 do nawet 100 zł. Niestety, taki kosztowny efekt wprowadzenia zmian w oświacie, który teraz odczuwają rodzice absolwentów ósmych klas, będzie dotykał ich przez najbliższe cztery lata. 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe