Ćmielów dziękuje rolnikom

  • 18.08.2019, 16:48
  • Lokalna.TV | Telewizja - Internet - Facebook
Ćmielów dziękuje rolnikom
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

18 sierpnia 2019 r. Stadion Leśny w Ćmielowie zamienił się w "stolicę rolników".

Każdego roku sierpień jest dla rolników miesiącem zakończenia żniw, tzw. dużych, podczas których zbierane są pszenica, owies, jęczmień i żyto, a zwieńczeniem tych zbiorów są dożynki. W Ćmielowie rolnicy oraz mieszkańcu uroczyste obchody rozpoczęli Mszą Świętą w Kościele Wniebowzięcia NMP, gdzie poświęcony został chleb, którym w trakcie uroczystości na stadionie dzielili się mieszkańcy. Następnie na stadionie odbyła się część uroczystości oficjalna, jak i ta tradycyjna. Ceremoniał dożynkowy, czyli ośpiewywanie wieńca dożynkowego. W tym roku zrobił to zespół "Borianki".

"W wieńcu dożynkowym możemy znaleźć różnego rodzaju zboża: owies, żyto, pszenica, proso. Żeby go urozmaicić dodajemy do niego kwiaty, plony ogrodowe oraz owoce. Ale najważniejszym dodatkiem jest owoc produkowany ze zboża, czyli chleb"

- mówi Ludmiła Kiełkiewicz z zespołu BORIANKI

Ważną i nieocenioną pracę rolników podczas Dożynek Gminnych docenili wszyscy zebrani goście, na czele z burmistrz Miasta i Gminy Ćmielów Joanna Suska.

"Te coroczne obchody Święta Plonów są hołdem składanym rolnik i ich rodzinom za ich ciężką pracę, bo niezależnie od warunków pogodowych, od pory roku, od liczby godzin wykonywanej pracy to właśnie dzięki nim mamy chleb na stole. Życzę aby nigdy nikomu tego chleba nie zabrakło.

- mówi burmistrz Miasta i Gminy Ćmielów - Joanna Suska

Na scenie występowały lokalne zespoły z ludowym repertuarem, a przy boisku swoje stoiska miały Koła Gospodyń Wiejskich, które szczególnie przygotowały się na tegoroczne święto. Na stołach nie zabrakło przysmaków, pierogów pod każdą postacią, swojskich wyrobów oraz słodkości. 
Rolnicy dziękowali za boską przychylność, zebrane plony, a mieszkańcy dziękowali rolnikom za ich całoroczną pracę, za uprawy dzięki którym mają chleb, owoce, warzywa i inne produkty, których na terenie Gminy można zasięgnąć wiele. Ćmielów jest gminą miejsko-wiejską, ale jej obszar w większości bo w 63% zajmują użytki rolne. 
 

Lokalna.TV | Telewizja - Internet - Facebook

Zdjęcia (23)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe