Za wywóz odpadów zapłacimy więcej - zmiany w tzw. ustawie śmieciowej

  • 14.08.2019, 16:02
  • Katarzyna Kurek
Za wywóz odpadów zapłacimy więcej
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która m.in. ma na celu zachęcić do segregowania odpadów, Ci którzy nie zechcą segregować śmieci lub będą robić to niedokładnie zapłacą za ich wywóz nie mniej niż dwukrotność i nie więcej niż czterokrotność stawki ustalonej przez radę gminy.

Zmiany w ustawie przewidują m.in:

  • niższe opłaty śmieciowe dla mieszkańców którzy mają przydomowe kompostowniki, czyli sami zagospodarowują część produkowanych przez siebie odpadów. 
  •  rozwiązania dające samorządom możliwość obniżenia opłat śmieciowych dla mieszkańców, co ma być rekompensowane z przychodów ze sprzedaży zebranych surowców wtórnych.
  • Odbiór odpadów z nieruchomości niezamieszkanych, na których powstają odpady. Są to np. sklepy, galerie handlowe itp. Zgodnie z nowelą właściciele takich nieruchomości będą przystępowali do zorganizowanego przez gminę systemu odbioru odpadów komunalnych dobrowolnie. 

Wszystkie zmiany podyktowane są zachęcaniem do segregowania odpadów oraz ułatwieniem gminom kontroli nad odbiorem odpadów komunalnych.

Obecna cena w gminie Ostrowiec Świętokrzyski za wywóz śmieci segregowanych to 7zł 50 gr, za niesegregowane płacimy 14 zł, jest to najlepsza cena na tle miast i gmin ościennych, np. w Starachowicach, Tarnobrzegu czy Sandomierzu cena jest wyższa do kilku złotych. Podwyżki zatem są pewne, zależą one również od ofert przetargowych, które wykonawcy mogą składać do 26 sierpnia br. Na cenę za śmieci wpływają także inne czynniki. 

"Są to np. opłaty za tonę śmieci, które składuje się Regionalnych instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych, podwyżki są zależne również od cen paliw, kosztów pracy, ilości zbieranych odpadów, możliwych poziomów recyklingu. Znaczenie ma także wzrost cen prądu, czy płacy minimalnej"

- tłumaczy wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego - Dominik Smoliński 

Obowiązujące dzisiaj regulaminy utrzymania czystości i porządku zachowają swoją ważność, dopóki nie wejdą w życie nowe. Gminy dostaną na ich przygotowanie 12 miesięcy.
Zmianom od 2020 r. ulegnie również poziom odzysku odpadów. Do tej pory wynosił on 30%, od 2020 r. będzie poziom recyklingu wyniesie 50%. 
To nie jedyne zmiany, w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, nowelizacji uległa nawet tzw. "foliówkowa". Od 1 września 2019 r. w sklepach zapłacimy za wszystkie torby plastikowe.

Katarzyna Kurek

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
MaxSegregatus
MaxSegregatus 15.08.2019, 11:47
W krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach... Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Mimo tej prostej i trafnej diagnozy ilustrującej to na czym polega „polski problem” w odpadach – nadal wielu rżnie głupa, że wystarczy dobrze napisana specyfikacja przetargowa na wyłonienie operatora kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach mieszkańców… Jeśli jedynym zadaniem gmin i ich związków jest ogłaszanie przetargów na wyłanianie tych co chcą wygodnie żyć z comiesięcznych opłat polskich rodzin - to mamy niekończący się wyścig cen według scenariusza - www.pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523

Pozostałe