Ostrowiec pod czujnym okiem kamer

  • 07.08.2019, 14:54
  • Klaudia Cybulska
Ostrowiec pod czujnym okiem kamer
loadingŁaduję odtwarzacz...
Ostrowiec Świętokrzyski doczekał się centrum monitoringu wizyjnego z prawdziwego zdarzenia. Do tej pory, pomimo nadzoru straży miejskiej, takie centrum znajdowało się w siedzibie Komendy Powiatowej Policji, teraz dzięki środkom pozyskanym z Funduszy Europejskich, system monitoringu został przeniesiony do siedziby straży miejskiej przy ulicy Świętokrzyskiej i co najważniejsze został on zmodernizowany i unowocześniony.

Ostrowieckie centrum monitoringu działa całodobowo i jest nadzorowane przez 6 pracowników. Rocznie operatorzy kamer zgłaszają około 1000 interwencji z terenu miasta. Dotyczą one nie tylko naruszenia mienia czy agresywnych zachowań ale również życia mieszkańców. W maju, na terenie osiedla Ogrody zasłabł mężczyzna. Zdarzenie zauważył operator kamery i we wskazane miejsce wysłał patrol, który udzielił pomocy.

Mieszkańcy osiedla Ogrody o kamery monitoringu wizyjnego zabiegali długo, ponieważ przez wiele lat na osiedlowym placu zabaw dochodziło do dewastacji urządzeń i spożywania alkoholu. Dzięki zeszłorocznej edycji budżetu Obywatelskiego od listopada 2018 r. na jednym z bloków zamontowana została taka kamera.

Teraz mieszkańcy co prawda dostrzegają poprawę sytuacji na osiedlowym placu zabaw, ale nadal wskazują, że bliskość sklepu monopolowego powoduje, że wciąż dochodzi tu do dewastacji i naruszania spokoju mieszkańców. Straż miejska zapewnia, że cały czas monitoruje ten teren osiedla Ogrody i sytuacja się poprawia.
System monitoringu wizyjnego ma również służyć prewencyjnie. W ramach realizacji projektu pn. „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno – kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – rozbudowa monitoringu miasta wraz z przeniesieniem centrum monitoringu” zamontowanych zostanie jeszcze 5 nowych kamer, w lokalizacjach skonsultowanych zarówno z policją, strażą pożarną, strażą miejską jak i z mieszkańcami Ostrowca.
Kamery pojawią się na  skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II z ulicą Radwana,
na skrzyżowaniu
Alei Jana Pawła II z ulicą Siennieńską, na skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II z ulicą Iłżecką, na skrzyżowaniu Żabiej i Alei 3-go Maja, a także na rondzie Republiki Ostrowieckiej - zapowiada prezydent Jarosław Górczyński.
W planach jest również zainstalowanie kamer monitoringu przy ulicy Sienkiewicza.

Rozbudowa miejskiego monitoringu to ułatwienie pracy straży miejskiej, ale przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Ostrowca. Ilość kamer rośnie, ale mamy nadzieję, że liczba wykroczeń będzie maleć. Montaż kamer ma również na celu działania prewencyjne.
 

Klaudia Cybulska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe