Uwaga przyszli kierowcy! Zmiany w egzaminie na prawo jazdy

  • 29.07.2019, 12:21 (aktualizacja 30.07.2019, 14:25)
  • Katarzyna Kurek
Zmiany w egzaminie na prawo jazdy
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Od 1 lipca 2019 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy kat. B.

Dozwolone czujniki cofania, parkowania i hamulec pomocniczy

Pojazdy egzaminacyjne będą wyposażone w czujniki parkowania, tylną kamerę cofania, lusterka automatycznie opuszczające się podczas cofania oraz system wspomagania pod górę. To zmiany, które znacznie ułatwią zdanie egzaminu praktycznego. Przepisy obowiązują niemal od miesiące ale oddział WORD-u w Ostrowcu Świętokrzyskim takich udogodnień w pojazdach jeszcze nie posiada. 

Nowa tabela błędów - obligatoryjne przerwanie egzaminu

Zmiany objęły również pracę egzaminatorów. Teraz egzaminator przerwie egzamin, jeśli kandydat na kierowcę nie upewni się przed wjazdem na przejazd kolejowy, czy nie zbliża się pojazd szynowy, zignoruje sygnalizację świetlną lub spowoduje zagrożenie kolizją czy wypadkiem. Przed zmianami egzamin w takich sytuacjach, mimo wyniku negatywnego mógł być kontynuowany.

Wcześniej egzaminator niewykonanie m.in. tych zadań uznać jako błąd, teraz w takich sytuacjach egzamin musi przerwać. Przed zmianami egzaminator do tych błędów mógł podejść w sposób dwojaki, teraz posiada jasno określone zasady, które obligują go do przerwania egzaminu w odpowiednim momencie

- mówi Jerzy Brożyna, kierownik ostrowieckiego oddziału WORD 

Egzamin na kategorię AM możliwy na czterokołowcu

Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą zdawać egzaminu praktycznego na kategorię AM prawa jazdy (do tej pory egzamin odbywał się wyłącznie przy użyciu motoroweru), będą mogły korzystać z czterokołowca lekkiego lub motoroweru trójkołowego. Kategoria AM uprawnia do kierowania zarówno motorowerami, jak i czterokołowcami.

Limit 9 egzaminów dziennie na jednego egzaminator
1 stycznia 2020 roku zaczną obowiązywać także regulacje dotyczące pracy egzaminatorów, którzy dziennie będą mogli przeprowadzić 9 egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B oraz nie więcej niż jeden egzamin praktyczny w ciągu 50 minut. Ośrodki egzaminacyjne nie będą więc mogły już umawiać kilku zdających na jedną godzinę. Egzamin będzie rozpoczynał się w ustalonym czasie. Brak opóźnień ma na celu ograniczenie dodatkowego stresu dla zdających. 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe