Gospodynie wiejskie podtrzymują regionalne tradycje

  • 23.07.2019, 11:18
  • Katarzyna Kurek
Gospodynie wiejskie podtrzymują regionalne tradycje
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Koła Gospodyń Wiejskich to jedna z najstarszych form organizacji społecznych, mająca 150-letnią tradycję. Są wizytówką wielu regionów. W województwie świętokrzyskim prężnie działa ich aż 700.

Koło Gospodyń Wiejskich z Witosławic w gminie Waśniów funkcjonuje od 2006 roku. Uczestnictwo w kole to dla członkiń coś więcej niż zwykłe spotkania. 

Śpiewamy, wytwarzamy nowe przepisy kulinarne. Dla nas to oderwanie się od codziennych obowiązków, bo na wsi nie jest tak jak w mieście, że pójdzie się do kina czy do restauracji. Mamy w sobie wsparcie, każdy ma swoje problemy ale pomagamy sobie nawzajem

- mówią gospodynie.

Aktywnie działają również  Kobiety Kreatywne z klubu o tej samej nazwie, z Kunowa. Poza występami artystycznymi, cyklicznymi spotkaniami w gronie gospodyń,  panie urządzają pokazy obrzędów, jak np. obrzęd kiszenia kapusty, zielarki czy wigilijnych, wcześniej 'wilijnych' tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

O podtrzymywanie tradycji należy dbać, a ponieważ na mapie polskich wsi Koła Gospodyń Wiejskich to jedne z najbardziej aktywnych organizacji, to w marcu br. przyjęto nowelizację ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich, w ramach której m.in koła mogą działać nie tylko na wsiach, ale także na terenie sołectw w granicach miast oraz w miastach do 5 tys. mieszkańców. Uproszczona została również procedura rejestracji, a na start koła mogą otrzymać dotację do kilku tysięcy złotych. 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe