Sadowie: Święto Chleba 2019

  • 22.07.2019, 13:12
  • Katarzyna Kurek
Sadowie: Święto Chleba 2019
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Na boisku sportowym w Jacentowie w gminie Sadowie w niedzielne popołudnie, tj. 21 lipca po raz kolejny odbyło się Święto Chleba, wydarzenie, które jest szczególne dla mieszkańców gminy, a z uwagi na rolnicze tradycje w gminie, głównie związane z wypiekaniem chleba wyróżnią ją na tle innych.

Chleb to dar, symbol i świętość - towarzyszy człowiekowi co najmniej od 12 tysięcy lat. Jest nieodłącznym elementem życia codziennego, którego nigdy nie powinno zabraknąć przy rodzinnym stole. Szczególne znaczenie ma on dla społeczności gminy Sadowie, która rokrocznie spotyka się przed żniwami aby prosić o przychylność boską w trakcie zbiorów. 

U nas ciągle funkcjonują typowe tradycje piekarnicze. Na naszym terenie bardzo długo działał młyn, który produkował mąkę, przede wszystkim na chleb. Mieszkańcy przez wiele lat korzystali z tego obiektu, produkowali tutaj mąkę. Nasze ziemie są także bardzo dobre, typowo rolnicze, na których uprawiana jest pszenica, żyto. 

- mówi Marzena Urban-Żelazowska, Wójt gminy Sadowie


Kiedyś wypiekanie chleba w piecu było na porządku dziennym, wedle własnej receptury gospodyni wypiekała bocheny i był to podstawowy posiłek w każdym domu. Dziś to wygląda trochę inaczej i choć tradycje związane z wypiekaniem chleba powoli odchodzą w zapomnienie, to starsze pokolenia nadal to praktykują i w swoich domach własnoręcznie przygotowują ten symboliczny pokarm.

Najpierw zakwas - trzeba rozrobić trochę mąki z drożdżami, wodą i to niech kiśnie. Następnie, w zależności od tego ile porcji chleba czy bułek trzeba upiec dodajemy wodę, drożdże, mąkę i sól. Ciasto rozrabiamy wieczorem, rano je "mięsimy", jak podrośnie to na "pateleczki", jak już widzimy, że ciasto podrośnie wkładamy je do pieca chlebowego na 1h lub na 1h 10 min.

- mówi Lucyna Jabłońska z Koła Gospodyń Wiejskich w Witosławicach 


Święto Chleba w Sadowiu było okazją do skosztowania prawdziwego, polskiego chleba, ale nie tylko. Stoły zastawione przez lokalne gospodynie wręcz uginały się pod swojskimi pysznościami, których próbowano przy dźwiękach ludowej muzyki, zarówno przy stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich, jak i na scenie, gdzie ludowe zespoły jak np. zespół FOLK SONG bawiły mieszkańców mimo deszczowej aury. 
Deszcz trochę pokrzyżował plany plany organizatorom, ale gwiazdy wieczoru rozpędziły czarne chmury. Na scenie wystąpił NORBI, znany showman i piosenkarz, twórca takich utworów jak: "Kobiety są gorące" czy "Pokręciło się w głowie".

Po występie NORBIEGO scenę przejął CLIVER, zespół, który na scenie muzycznej pojawił się w 2002 roku i jest znany z takich hitów: "Pokaż jak się kręcisz" i "Za oknem deszcz". 

Mieszkańcy bawili się do późnych godzin w rytmach disco polo i choć kolejna edycja Święta Chleba dopiero za rok, to przypominać o dobrej zabawie będzie chleb, który towarzyszy nam każdego dnia. 

 
 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe