Ku pamięci Miry Kubasińskiej

  • 15.07.2019, 14:37 (aktualizacja 15.07.2019, 17:25)
  • Patrycja Hałajko
Ku pamięci Miry Kubasińskiej
loadingŁaduję odtwarzacz...
W latach 60. i 70. była jedną z najciekawszych kobiet polskiego rocka i bluesa a największą popularność zdobyła z zespołem Breakout

Mira Kubasińska, a właściwie Marianna Nalepa, przyszła na świat 8 września 1944 roku w Bodzechowie, małej wsi położonej niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. Była polską piosenkarką, wokalistką bluesową i rockową, członkiem zespołu Breakout. Dorastała w Ostrowcu Świętokrzyskim uczęszczając do zespołu Pieśni i Tańca działającym w ostrowieckim Zakładowym Domu Kultury. Zadebiutowała mając zaledwie 8 lat, wygrała wtedy jedną z edycji popularnej audycji „Mikrofon dla wszystkich”. Występowała później w rzeszowskim kabarecie Porfirion, natomiast w roku 1963 razem z Tadeuszem Nalepą wystąpiła na szczecińskim II „Festiwalu Młodych Talentów”.Jej największe hity pochodzą z pierwszego albumu grupy Breakout, zatytułowanego “Na drugim brzegu tęczy”. Sławę zdobyła dzięki występom z zespołem Blackout. 

Sukces był ogromny, muzykom udało się wyjechać do Holandii gdzie grali w klubach. Mira pomimo zmęczenia po całonocnych koncertach, aby dorobić rano szła do kolejnej pracy. Dzięki wysiłkowi muzycy powrócili do Polski z nowym sprzętem i nazwą Breakout. 

Nieprzerwanie od 2007 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim na terenie parku Miejskiego muzyka rozpala i płonie na scenie w ramach Wielkiego Ognia. Festiwal adresowany jest do zespołów amatorskich grających muzykę bluesową i rockową a dedykowany jest pierwszej damie polskiego bluesa Mirze Kubasińskiej.

Jak co roku i tym razem organizatorzy 13 Festiwalu "Wielki Ogień", zapewnili Ostrowczanom nie tylko muzyczne wrażenia. W wyjątkowej scenerii Parku Miejskiego można było oglądać wystawę poświęconą patronce festiwalu  Mirze Kubasińskiej. Fotografie pochodzą z prywatnych archiwów Piotra Nalepy, Romana Kubasińskiego, Krzysztofa Błażewicza i Grzegorza Gołębiewskiego.

"Wielki Ogień" przyciągnął nie tylko fanów muzyki. Na scenie gwiazdy pod sceną fani bluesa i rocka a w parku gwar i dobra zabawa dla najmłodszych, którzy w tym dniu mogli wziąć udział w wielu atrakcjach.

Festiwal "Wielki Ogień ma wspierać amatorski ruch muzyczny, promować młodych wykonawców i umożliwiać wymianę doświadczeń artystycznych pomiędzy debiutantami a uznanymi zespołami bluesowymi i rockowymi. Ma integrować środowiska i rozpowszechnić dorobek niezapomnianej ostrowczanki Miry Kubasińskiej. 

Patrycja Hałajko

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe