Z "Rodziną 500+" w terenie

  • 11.07.2019, 15:40 (aktualizacja 11.07.2019, 16:29)
  • Katarzyna Kurek
Z "Rodziną 500+" w terenie
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Targowisko miejskie w Ostrowcu Świętokrzyskim znalazło się dziś na trasie kampanii informacyjnej rządowego programu "Rodzina 500+". Z mieszkańcami Ostrowca rozmawiała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Od 1 lipca  roku wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną. 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w wersji papierowej, również za pośrednictwem urzędu pocztowego.  
Wizyta wojewody świętokrzyskiego w Ostrowcu pokierowana była przede wszystkim możliwością bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami. 
Dzięki zmianom, które weszły w życie 1 lipca 2019 r.  świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 roku życia bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. W Ostrowcu Świętokrzyskim program obejmie prawie 10 tys. osób, do dziś w powiecie ostrowieckim złożyło wnioski ponad 4 tys. osób, w mieście ponad 3 tys. osób. Dla porównania, na starych zasadach programem "500+" było objętych ok. 5 tys. dzieci.

Poza tym, że świadczenie w wysokości 500 zł, już na pierwsze i jedyne dziecko, zmianie uległ termin dostarczenia wniosku dla rodziców nowo narodzonego dziecka.  

Do tej pory po urodzeniu dziecka należało natychmiast, w tym samym miesiącu złożyć wniosek o uzyskanie świadczenia. Teraz rodzice mają na to trzy miesiące. To jest bardzo ważne i rodzice podkreślają, że jest to bardzo dobry krok. Często ten pierwszy okres, to trudny czas dla rodziców, a kolejne miesiące są zdecydowanie łatwiejsze. 

- mówi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek


Jeżeli rodzina nabyła już uprawnienia do świadczenia 500+ na drugie, trzecie i kolejne dziecko to teraz świadczeniobiorca powinien złożyć dodatkowy wniosek na wszystkie dzieci. 

Zauważyliśmy, że często rodzice składają wniosek tylko na pierwsze dziecko, czyli na to, na które nie mieli wcześniej uprawnień świadczeniobiorczych. Przypominam, aby złożyć dodatkowy wniosek na kolejne dzieci, bo okres świadczeniowy skończy się 30 września.

- mówi Ksenia Głuszyńska, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim


Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Po zmianach w  2019 r. na program trzeba będzie przeznaczyć ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł.
 

Katarzyna Kurek

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe