Rusza dofinansowanie na wapnowanie gleb

  • 08.07.2019, 14:45
  • Agnieszka Cybulska
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Rolnicy będą mogli składać wnioski w programie wapnowania gleb, który potrwa do 2023 roku. W tym czasie gospodarz z dotacji skorzysta raz na danej działce. Przeznaczono na ten cel ponad 300 mln zł. W ten sposób ministerstwo środowiska razem z resortem rolnictwa chce wesprzeć działania regeneracyjne gleb zakwaszonych w wyniku oddziaływania czynników antropogenicznych.

W poniedziałek Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach odbyła się konferencja prasowa na temat naboru wniosków w ramach programu priorytetowego pt.: "Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie". W spotkaniu z mediami udział wzięli m.in. wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, prezes WFOŚiGW w Kielcach Ryszard Gliwiński, parlamentarzyści: senator Krzysztof Słoń, posłanka Maria Zuba.

Celem programu jest wsparcie działań regeneracyjnych gleb zakwaszonych w wyniku oddziaływania czynników antropogenicznych. Planuje się regeneracje gleb na powierzchni co najmniej 250 tys. ha.

Sądzimy, że wapnowaniem objęte zostanie około 250 tysięcy hektarów w całym kraju. Większość zadań przejmuje Okręgowa Stacja Chemiczno - Rolnicza w Kielcach, my finansujemy ten program.

- wyjaśniał prezes Ryszard Gliwiński

Program realizowany będzie w latach 2019–2023. Nabór wniosków rusza 15 lipca. Dotacje udzielane będą przez wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej z wykorzystaniem środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach pomocy de minimis, na realizację przedsięwzięć skutkujących poprawą jakości środowiska, co zostanie potwierdzone opinią właściwej miejscowo Okręgowej Stacji Chemiczno–Rolniczej (OSCh-R).

Beneficjentem końcowym Programu mogą być posiadacze użytków rolnych o powierzchni nieprzekraczającej 75 ha. Dofinansowaniu podlegać będzie regeneracja gleb o odczynie pH mniejszym lub równym 5,5. Badanie odczynu gleby należy wykonać raz na 4 lata, a próbkę pobiera się z powierzchni nie większej niż 4 ha. Dofinansowanie działań regeneracyjnych dla danej działki ewidencyjnej będzie  udzielone nie częściej niż raz na cztery lata.


Kwota dofinansowania przedsięwzięcia wynosić będzie odpowiednio:

  • do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych,
  • do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,
  • do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.

W przypadku zakupu nawozu w ilości poniżej zapotrzebowania na CaO+MgO wskazanego w zaleceniach nawozowych, dofinansowanie zostanie naliczone proporcjonalnie do zawartości czystego składnika. Zakupiona ilość nawozu powyżej zapotrzebowania na CaO+MgO nie zostanie dofinansowana.


Do kosztów kwalifikowanych zaliczać się będą koszty zakupu:

  • wapna nawozowego odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonego w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r. w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego (Dz. U. Nr 183, poz. 1229),
  • środka wapnującego, o którym mowa w przepisach rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. w sprawie nawozów, z wyłączeniem kosztów transportu i rozsiewania. Okres kwalifikowalności kosztów od 01.06.2019 r. do 31.10.2023 r.

Wapń optymalizuje ph gleby, a także wykorzystanie nawozów mineralnych i organicznych.

Nie trzeba stosować dużo nawozów, a te, które były zastosowane, są lepiej pobierane przez rośliny. Wpływa na higienizację gleb, zmniejsza udział pasożytów,grzybów, polepsza jakość i zdrowotność plonu. Zabezpieczenie owoców w wapń powoduje, że są bardziej jędrne, lepszej jakości i lepiej się przechowują 

wyjaśniała dyrektor Katarzyna Sowa - Cichecka

Zakwaszenie gleb niesie bardzo niekorzystne skutki. Rośliny w znacznie mniejszym stopniu przyswajają składniki pokarmowe, jak fosfor, potas, magnez czy siarka. Zwiększa się ich podatność na niebezpieczne metale ciężkie.

Około 60 procent gleb na terenie naszego województwa wykazuje różny odczyn jeżeli chodzi o zakwaszenie. Są to gleby kwaśne i lekko kwaśne. 90 procent gleb zbadanych w ubiegłym roku na terenie powiatu koneckiego wykazuje odczyn kwaśny, w przypadku powiatu starachowickiego jest to aż 89 procent. Jest to sytuacja zatrważająca, stąd potrzeba pilnego wapnowania. To jest prosty zabieg, który powinien być wykonywany raz na cztery lata i jest niezwykle potrzebny 

- zaznaczała Katarzyna Sowa - Cichecka

Zalecana dawka wapna jest wystawiana przez Okręgową Stację Chemiczno - Rolniczą w Kielcach na podstawie aktualnych wyników badań gleby. Zakupione wapno musi spełniać warunki wedle obowiązujących przepisów. Na fakturze musi zostać umieszczona informacja o typie i odmianie zakupionego wapna nawozowego lub środków wapnujących oraz zawartość CaO lub CaO+MgO. Załączyć należy też zaświadczenie o wykorzystaniu środków w ramach pomocy de minimis. Dokumenty należy dostarczyć do Okręgowej Stacji Chemiczno - Rolniczej w Kielcach przy ulicy Wapiennikowej 21.

By określić potrzebną ilość wapna, rolnik musi sprawdzić ph gleby. Próbkę może pobrać sam z każdej działki zgodnie z instrukcją.Jedna próbka obejmować może teren do czterech hektarów, ale jeśli działki położone są osobno, z każdej potrzebna jest próbka.

Rekomendujemy badanie gleby metodą Egnera-Riehma. W jego ramach badamy odczyn oraz zawartość podstawowych makroelementów, czyli fosforu, potasu, magnezu . Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy drastyczny spadek magnezu w glebie, a możemy go dostarczyć również w wapnie nawozowym, w dolomicie. By dobrać odpowiednią dawkę, bo dopłata będzie do czystego składnika CaO lub CaO+MgO, to musimy wiedzieć, jaka jest zawartość magnezu. To badanie kosztuje 13,12 złotych brutto. Badanie samego odczynu kosztuje 8,01 złotego. Obliczenie dawki zalecanej przez stację kosztuje 2,13 złotego.

- mówiła Katarzyna Sowa - Cichecka 


Zarówno prezes Ryszard Gliwiński, jak i przybyli goście - wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, poseł Maria Zuba i senator Krzysztof Słoń zaznaczali, że to program bardzo potrzebny dla ziemi w Świętokrzyskiem ze względu na wysokie zakwaszenie gleb.

Z punktu widzenia agrotechniki, wapnowanie zalecany do wykonywania co 4 lata. Poprawia strukturę gleby i zmniejsza występowanie pasożytów. Podsumowując, gleba to nasze najcenniejsze dziedzictwo i trzeba o nią dbać. Tym bardziej, że jest zasobem praktycznie nieodnawialnym.

 

Materiał wideo wkrótce.

Agnieszka Cybulska

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe