Gminy wspomogą ostrowiecki szpital

  • 10.07.2019, 14:12
  • Katarzyna Kurek
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Sytuacja Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim jest trudna. Zadłużenie ostrowieckiej lecznicy na koniec 2018 r. to 16,5 mln zł, a dług wciąż rośnie.

Z pomocą ostrowieckiej lecznicy wyszli samorządowcy z powiatu ostrowieckiego, przekazując dotacje celowe na zakup sprzętu oraz bieżące remonty. 
19 czerwca 2019 r. radni miejscy w Ostrowcu Świętokrzyskim podjęli uchwalę w sprawie udzielenia pomocy w formie dotacji celowej w kwocie 210 tys. zł na remont Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej oraz zakup łóżek na ten oddział. 

20 tys. zł na ostrowiecki szpital przekaże gmina Waśniów. Radni miejscy w Ćmielowie podobnie jak ostrowieccy, jednogłośnie wyrazili chęć wsparcia ostrowieckiej lecznicy, przekazując blisko 22 tys. zł. 

"Ta kwota opiera się na opodatkowaniu od liczby mieszkańców w danej gminie. U nas jest to 7260 mieszkańców, mnożąc razy 3 zł jest to ponad 20 tys. zł."

- mówi burmistrz miasta i gminy Ćmielów, Joanna Suska


Pomocy Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim udzieli również gmina Bodzechów, przekazując dotację celową na zakup sprzętu w kwocie ponad 40 tys. zł. 

"Wiemy, że w sprzęcie jest duży problem, dlatego ja obiema rękami jestem za tym przedsięwzięciem. "

- mówi wójt gminy Bodzechów, Jerzy Murzyn

Ostrowiecki szpital wsparła również gmina Bałtów i Kunów, a dyrektor szpitala w Ostrowcu wie, że potrzeby są ogromne i każda taka pomoc jest na wagę złota. Wszystkie gminy powiatu ostrowieckiego połączyły siły aby wspomóc szpital w zakupie sprzętu i bieżących remontach oddziałów.

"Na chwilę obecną nie ma pieniędzy na żaden sprzęt, dlatego za każdą pomoc jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Wiemy, że jest o co walczyć, bo osobiście nie wyobrażam sobie 110-tys. powiatu bez szpitala."

- mówi starosta ostrowiecki, Marzena Dębniak

Takiego scenariusza nie wyobraża sobie nikt, ale sytuacja szpitala i powiatu jest bardzo trudna. Prawdopodobnie konieczne będzie wdrożenie rządowego programu naprawczego. Sytuacji budżetowej ma się przyjrzeć firma zewnętrzna. Nie wykluczone, ze to właśnie zewnętrzny podmiot opracuje program naprawczy. Przyjęcie przez powiat sprawozdania finansowego szpitala we wrześniu, spowoduje, że to Powiat weźmie na siebie spłatę straty, a tym samym znajdzie się w sytuacji, w której przekroczony zostanie  dozwolony wskaźnika zadłużenia. 
 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe