Krzemionki na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

  • 06.07.2019, 16:30
  • Lokalna.TV | Telewizja - Internet - Facebook
Krzemionki na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego jako 16. obiekt z Polski został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

W Baku, w stolicy Azerbejdżanu, podczas kilkudniowych obrad przedstawiciele państw członkowskich podejmowali kluczowe decyzje dotyczące ochrony najważniejszych na świecie dóbr kultury i przyrody. Na 43. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO rozpatrywany był także wniosek o wpis Krzemionkowskiego Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Region obejmuje kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach, "Borownię" i "Koryciznę" oraz neolityczną osadę na wzgórzu "Gawroniec" w Ćmielowie. 

Wniosek o wpis  Polska złożyła w 2017 r.

 

fot: https://www.facebook.com/Krzemionki/

Na sesji w Baku obecni byli:  przedstawiciel Muzeum Historyczno -Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki - archeolog Artur Jedynak oraz  przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prehistoryczny region górniczy w Krzemionkach położony jest na północno-wschodnim skraju Gór Świętokrzyskich, po obu stronach rzeki Kamiennej. Obszar złożony jest z czterech części: 
•    głównego pola górniczego w Krzemionkach, 
•   dwóch mniejszych pól górniczych Borownia i Korycizna, położonych w tej samej strukturze geologicznej, 
•   stałej osady górników prehistorycznych w Gawrońcu, której mieszkańcy dokonywali obróbki otrzymywanego z kopalni materiału, który następnie przeznaczany był dla celów handlowych.

W kopalniach krzemionkowskich wydobywano krzemień pasiasty w okresie 3900-1600 r. p.n.e. Kompleks jest jednym z największych znanych ludzkości elementów przemysłowego dziedzictwa archeologicznego pradziejów. Jego unikatowość polega na czytelnym zachowaniu śladów prehistorycznej aktywności człowieka skupionej na wydobyciu i przetwarzaniu krzemienia na ogromnym obszarze.

Ostatni polski wpis na Listę UNESCO miał miejsce w 2017 r., podczas 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa odbywającej się w Krakowie. Wtedy na Listę wpisane zostały Tarnowskie Góry, Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi.

 

 

Lokalna.TV | Telewizja - Internet - Facebook

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe