Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
MICHAŁ SKOTNICKI: Blisko ludzkich spraw
MICHAŁ SKOTNICKI: Blisko ludzkich spraw
MICHAŁ SKOTNICKI: Blisko ludzkich spraw
Jerzy Materek kandydat na szóstkę
Jerzy Materek kandydat na szóstkę
Jerzy Materek kandydat na szóstkę

Ćmielów: Tężnia solankowa już latem na rynku

  • 10.06.2019, 14:44
  • Katarzyna Kurek
Ćmielów: Tężnia solankowa już latem na rynku
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
Tężnia solankowa to drewniana konstrukcja, której wnętrze wypełnione jest wiązkami gałązek tarniny, na które z góry spływa solanka. Proces tężenia mocno uzależniony jest od pogody. Podczas słonecznego i wietrznego dnia parowanie jest najintensywniejsze, co daje najlepsze efekty

To pierwsza taka inwestycja w województwie świętokrzyskim. Słynący z porcelany Ćmielów już niebawem będzie mógł poszczycić się pierwszą w regionie tężnią solankową. Tężnie solankowe posiadają aerozol podobny do tego znad morza. Wspierają leczenie przewlekłych i nawracających schorzeń układu oddechowego. Działają również profilaktycznie, oczyszczając drogi oddechowe z zanieczyszczeń. Dodatkowo aerozol ma właściwości rozszerzające oskrzela oraz antyalergiczne.
Poza aspektem zdrowotnym, celem budowy tzw. solanki jest promocja miasta, przyciąganie turystów z regionu i całego kraju. 
Budowa obiektu była głównym postulatem wyborczym obecnej burmistrz miasta i gminy Ćmielów - Joanny Suski. Punkt programowy udało się zrealizować, a tężnia na ćmielowskim rynku stanie najprawdopodobniej do 30 sierpnia 2019 r. 

"Jestem już po rozmowach z Wojewódzki Konserwatorem Zabytków, który pod pewnymi uwarunkowaniami wyraził zgodę na to, aby tężnia znajdowała się przy Domu Kultury po lewej stronie. W tym miejscu znajdują się cztery nieczynne szamba, także to miejsce idealnie się nadaje." - mówi burmistrz, Joanna Suska


Budowa obiektu wraz z zagospodarowaniem terenu (wokół miałyby pojawić się ławki oraz stoliki) ma kosztować łącznie 260 tys. zł. 
20-minutowy pobyt w tężni solankowej jest równoważny z dwudniowym pobytem nad morzem. Mieszkańcy na to czekali i nie ukrywają zadowolenia, z budowy obiektu. 
Najsłynniejsze polskie tężnie znajdują się w Ciechocinku, Inowrocławiu czy Dębowcu, do tych miast, latem, dołączy również Ćmielów. 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe