Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
MICHAŁ SKOTNICKI: Blisko ludzkich spraw
MICHAŁ SKOTNICKI: Blisko ludzkich spraw
MICHAŁ SKOTNICKI: Blisko ludzkich spraw
Jerzy Materek kandydat na szóstkę
Jerzy Materek kandydat na szóstkę
Jerzy Materek kandydat na szóstkę

Pół miliona złotych dla ochotniczych straży pożarnych

  • 05.06.2019, 13:17 (aktualizacja 05.06.2019, 16:45)
  • Nina Dukielska
Pół miliona złotych dla ochotniczych straży pożarnych fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Podziel się:
Oceń:
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zdecydował o wdrożeniu programu dedykowanego najmniejszym jednostkom OSP w regionie - „Wsparcie funkcjonalności obszarów wiejskich poprzez zwiększenie potencjału jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej”.

We współpracy z gminami druhowie będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe do 25 tys. złotych na modernizację strażnicy, np. przygotowanie szatni, remont łazienki czy dofinansowanie zakupu niezbędnego sprzętu.

- Celem programu są działania na rzecz ratownictwa i ochrony ludności obszarów wiejskich. A także tworzenie warunków rozwoju i odbudowy infrastruktury wpływającej na poprawę sytuacji w zakresie ratownictwa i ochrony ludności na obszarach wiejskich

– mówił podczas konferencji prasowej Marek Jońca, członek Zarządu Województwa.

Jak przypomniał marszałek województwa Andrzej Bętkowski w województwie świętokrzyskim działa ponad 860 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, z czego ponad 220 to jednostki włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

– One są w większym stopniu dofinansowane w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, natomiast ponad 600 jednostek nie ma takiego dofinansowania i oczekuje wsparcia ze strony samorządów. Środki programu grantowego będą więc przede wszystkim kierowane do takich małych jednostek

– mówił marszałek Andrzej Bętkowski, podkreślając, że jednostki te pełnią ważne role w lokalnych społecznościach.

– One nie tylko ratują mienie i życie ludzkie, strażnice to również miejsca, gdzie mieszkańcy integrują się, spotykają, gdzie jest prowadzona wartościowa działalność społeczna i kulturalna

– dodał marszałek.

Zadanie to, w ramach procedury konkursowej, będzie realizowane przez Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego. Jest ono związane z wieloaspektowym rozwojem terenów wiejskich. Bezpieczeństwo mieszkańców obszarów wiejskich zapewniają w dużej mierze jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Użytkowane przez nie strażnice, będące także niejednokrotnie jedynym miejscem pełniącym funkcje społeczno – kulturalne, wymagają w wielu przypadkach nakładów finansowych, poprawiających ich funkcjonalność. Mając na uwadze potrzeby jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych działających na obszarach wiejskich mające wpływ na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, Urząd Marszałkowski opracował system wsparcia jednostek OSP działających na obszarach wiejskich i w gminach miejsko – wiejskie naszego województwa.

- Wsparcie, w maksymalnej wysokości do 25 tysięcy złotych, będzie miało charakter dotacji celowej, realizowanej w ramach konkursu „Wsparcie funkcjonalności obszarów wiejskich poprzez zwiększenie potencjału jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej”. Na małe granty dla jednostek OSP Zarząd Województwa przeznaczył w tym roku 500 tys. złotych. Wnioskodawca musi mieć zagwarantowany wkład własny wynoszący minimum 20% całkowitej wartości zadania

– dodał Marek Jońca.

Jednostki OSP z terenu wiejskich i miejsko – wiejskich będą mogły ubiegać się o dotacje na budowę, modernizację lub remont strażnic oraz na zakupy sprzętu służącego poprawie funkcjonalności jednostek OSP.

Konkurs już został ogłoszony, wszystkie formularze są dostępne na stronie internetowej urzędu w zakładce konkursy. Nabór wniosków potrwa do 14 czerwca 2019 roku.

Nina Dukielska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe