Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
MICHAŁ SKOTNICKI: Blisko ludzkich spraw
MICHAŁ SKOTNICKI: Blisko ludzkich spraw
MICHAŁ SKOTNICKI: Blisko ludzkich spraw
Jerzy Materek kandydat na szóstkę
Jerzy Materek kandydat na szóstkę
Jerzy Materek kandydat na szóstkę

Chaczaturian łączy narody

  • 24.05.2019, 12:00
  • Bartek Gębusia
Chaczaturian łączy narody
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim zorganizowała konkurs pianistyczny "Polska z Chaczaturianem"


Dźwięki fortepianu rozbrzmiewały w budynku  Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ponad 40 młodych artystów przystąpiło do  III edycji konkursu polsko-ormiańskiego  "Polska z Chaczaturianem". Gwiazd w ostrowieckiej szkole muzycznej nie brakuje.  Koncert laureatów  poprzedził występ chóru Świętokrzyskie Bemolki. Podopieczni Ewy Jurkowskiej-Siwiec  po raz pierwszy wykonali utwór w języku ormiańskim.

Wiktoria Berak z klasy IV Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu swoja przygodę z pianinem zaczęła w wieku 5 lat.  W konkursie,  w grupie najmłodszej, wykonała Polkę Miłosza Magina i utwór Babagiana. Dobór repertuaru a przede wszystkim piękna gra Wiktorii przekonała jury, które przyznało młodej artystce nagrodę Grand Prix.W grupie młodszej  miejscem pierwszym nagrodzono Dominika Bakalarczyka z klasy IV Szkoły Muzycznej w Busku- Zdroju. II miejsce : Olaf Jurkowski z klasy IV Państwowej Szkoły Muzycznej w Ostrowcu oraz Małgorzata Sikora z klasy III Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.  Julia Bąk z klasy III Państwowej Szkoły Muzycznej w Ostrowcu i Hanna Podraza z klasy IV Szkoły Muzycznej w Busku- Zdroju także stanęły na konkursowym podium, zajmując miejsce III.
W grupie starsze pierwsze miejsce  zajął Wojciech Walasek z klasy VI Państwowej Szkoły Muzycznej w Kłodzku.

Gościem honorowym ostrowieckiego konkursu był Ambasadora Armenii Jego Ekscelencję Samvela Mkrtchiana. Dyplomata swoją nagrodę węczył własnie  Wojtkowi Walaskowi,

Aram Chaczaturian dla ormiańskiego narodu, dla ormiańskiej sztuki, kultury jest wielką osobą, jego sztuka jest wielkim zdarzeniem, czymś wielkim dla ormiańskiego narodu. Bardzo często jest tak, że przez sztukę Arama Chaczaturiana, przez jego muzykę inne narody poznają kulturę ormiańską. I dzięki temu my się łączymy z innymi narodami i w tym własnie sensie ten konkurs muzyki ormiańskiej jest dla nas wspaniałym wydarzeniem i ma szczególne znaczenie.

-mówił Samvel Mkrtchian - Ambasador Republiki Armenii w RP 

Jury pod przewodnictwem  Gabrieli Szendzielorz-Jungiewicz z Akademii Muzycznej w Katowicach miało trudne zadanie.  Uczestnicy konkursu  pokazali wysoki poziom artystyczny. Po  koncercie laureatów III polsko-ormiańskiego konkursu pianistycznego  "Polska z Chaczaturianem" , Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim opuściła grupa wspaniałych muzyków, którzy są przyszłością kulturalną  regionu, kraju. Nie wykluczone, że kiedyś usłyszymy o nich na arenie międzynarodowej.

 

Zobacz: KONCERT LAUREATÓW
 

 

 

Bartek Gębusia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe