Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
MICHAŁ SKOTNICKI: Blisko ludzkich spraw
MICHAŁ SKOTNICKI: Blisko ludzkich spraw
MICHAŁ SKOTNICKI: Blisko ludzkich spraw
Jerzy Materek kandydat na szóstkę
Jerzy Materek kandydat na szóstkę
Jerzy Materek kandydat na szóstkę

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej już otwarte

  • 17.05.2019, 16:44
  • Klaudia Cybulska
MCSM otwarte
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
Przełom w kształceniu kadr pielęgniarskich. Tak można określić nowo powstałe Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej jakim dysponuje Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Oficjalne otwarcie Centrum odbyło się 17 maja 2019 roku.

Zaczęło się w 2004 roku, wtedy stworzono kierunek pielęgniarstwo w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu. Dziś mija 15 lat, a mury WSBiP w ciągu tego okresu opuściło 2430 wykwalifikowanych pielęgniarek i pielęgniarzy. 15-lecie wydziału pielęgniarstwa w WSBiP było najlepszą okazją do oficjalnego otwarcia Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, nowoczesnej bazy dydaktycznej, która nosi imię profesora Macieja Latalskiego - naukowca, który przyczynił się do powstania tego kierunku na uczelni. 
 "Rewolucja czy ewolucja w nauczaniu" pod takim hasłem wygłosił prelekcję Jarosław Sowizdraniuk z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, która miała podkreślić wagę symulacji medycznej w procesie kształcenia na kierunkach medycznych. 

Ćwiczenia na symulatorach noworodka, dziecka i dorosłego, możliwość wykonywania badań, wkłuć i wielu innych czynności oraz zabiegów medycznych, a to wszystko możliwe dzięki:

  • 7 nowo powstałych salach wysokiej i niskiej wierności z zaawansowanymi symulatorami i fantomami
  • sprzętu medycznego o łącznej wartości ponad 1,3 mln zł.
  • sali do prowadzenia egzaminów OSCE – egzaminy wysokiej obiektywności w standardach europejskich
  • 3 symulatorom wysokiej wierności: symulator noworodka, dorosłego i dziecka
  • 15 fantomów do wykonywania resuscytacji krążeniowo – oddechowej, zabiegów pielęgnacyjnych
  • 19 trenażerów do ćwiczenia umiejętności technicznych – wykonywania badań i wkłuć.
  • możliwości nagrywania i omawiania podejmowanych przez studentów działań w trakcie zajęć
  • bezpieczeństwa dla pacjentów – wykonywania procedur na fantomach, symulatorach, trenażerach w trakcie studiów, bez ryzyka dla pacjentów

Zajęcia prowadzone są w centrum od listopada ubiegłego roku, studenci pielęgniarstwa zdążyli już w praktyce zaznajomić się ze sprzętem i ćwiczyć na symulatorach, dzięki temu już teraz mają świadomość jak wiele możliwości daje im to miejsce. 

Na I i II stopniu pielęgniarstwa w WSBiP w Ostrowcu Św. studiuje obecnie ponad 1000. Władze uczelni miały świadomość, że takie centrum jest potrzebne bo przygotowania do utworzenia Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej trwało trzy lata. Udało się pozyskać środki w wysokości 2,5 mln zł  w ramach projektu  „Wiedza Edukacja Rozwój".
W uroczystości wzięli udział lokalni samorządowcy, przedstawiciele środowisk medycznych oraz parlamentarzyści, którzy jednogłośnie podkreślają, że to miejsce przyczyni się do kształcenia kadr pielęgniarskich na najwyższym, światowym poziomie. 

Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu znalazła się w elitarnej trzydziestce polskich uczelni, które otrzymały dofinansowanie na otworzenie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, to centrum ma przede wszystkim wykształcić, ale także zatrzymać młodych i ambitnych ludzi w Ostrowcu. 
Symulatory noworodka, dziecka i dorosłego, sale niskiej i wysokiej wierności, najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Marzenie innych uczelni stało się rzeczywistością w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

 

Klaudia Cybulska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe