Obywatel sędzia

  • 14.05.2019, 16:13 (aktualizacja 14.05.2019, 16:32)
  • Bartek Gębusia
Obywatel sędzia
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Rozpoczął się nabór kandydatów na funkcję ławnika do Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Sąd - niezawisły organ państwowy, którego celem i zadaniem jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości. Sąd jest dla ludzi, dlatego zdanie obywateli również się liczy. W polskim sądownictwie istnieje funkcja ławnika, to funkcja społeczna. Ławnik posiada takie same prawa jak sędzia zawodowy. Bierze udział w rozstrzyganiu sporów tym samym daje świeże spojrzenie z punktu widzenia obywatela. Kandydatów może zgłosić prezes sądu, organizacje społeczne, pracownicze, instytucje, należy wspomnieć, że swoich kandydatów nie mogą zgłaszać partie polityczne. 

Do wymiaru sprawiedliwości wchodzi nowoczesność, od niedawna zaczął funkcjonować pierwszy elektroniczny Sąd Polubowny przy Stowarzyszeniu Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej. Sądy polubowne to sądy niepaństwowe orzekające w sporach cywilnoprawnych.

Nabór wniosków kandydatów na ławników Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim trwa do 30 czerwca br., wybór ławników ogłoszony zostanie najpóźniej do 31 października 2019 roku. Osoby wybrane podczas wyborów będą sprawowały tę funkcję w latach 2020-2023. 

Bartek Gębusia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe