Wyprawa Pamięci. Monte Cassino 2019

  • 14.05.2019, 14:01 (aktualizacja 15.05.2019, 16:48)
  • Bartek Gębusia
Wyprawa Pamięci. Monte Cassino 2019
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Są wydarzenia, które historia pamięta. Takie, których nie może zapomnieć żadne pokolenie. Nawet jeśli mija 100 lat...

Miejsce szczególne, kultowe to oczywiście  Monte Casino. 11 maja 1944 roku to tam rozpoczął się decydujący atak , z udziałem żołnierzy 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Po zaciętych walkach całe natarcie zakończyło się zwycięstwem wojsk alianckich. W tym roku przypada 75. rocznica Bitwy o Monte Cassino z tej okazji organizowane są uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Harcerze z całej Polski organizują wyprawę na Monte Cassino, aby oddać hołd poległym. Harcerska Wyprawa Pamięci z okazji 75. Rocznicy Bitwy o Monte Cassino.  odbędzie się w dniach 16-19 maja, a jej głównymi punktami programu będą: służba na Cmentarzu Wojennym oraz w miejscach pamięci, Harcerski Capstrzyk, udział w Rajdzie Honker oraz uczestnictwo w modlitwie Regina Coeli na placu św. Piotra. W obchodach rocznicowych Bitwy o Monte Cassino udział weźmie Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Towarzyszyć będzie mu oficjalna delegacja z przedstawicielami rządu i parlamentu.

W 1944 roku Podczas walk na Monte Cassino zginęło 923 polskich żołnierzy. Prawie 3000 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

Bartek Gębusia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe