Dni Otwarte Funduszy Europejskich

  • 08.05.2019, 09:51 (aktualizacja 11.05.2019, 09:04)
  • Nina Dukielska
Dni Otwarte Funduszy Europejskich Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Podziel się:

Oceń:

Mnóstwo atrakcji czeka na mieszkańców województwa świętokrzyskiego w ramach ogólnopolskiej akcji „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”. W dniach 10 – 12 maja 20119 roku będzie okazja, by zobaczyć najciekawsze projekty i miejsca w regionie, dzięki którym Ziemia Świętokrzyska stała się atrakcyjniejsza i ciekawsza dla turystów.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największe wydarzenie dedykowane projektom europejskim, co roku skupia ok. 1000 wydarzeń w całej Polsce i przyciąga tysiące odwiedzających.
Do udziału w akcji i zobaczenia inwestycji zrealizowanych dzięki unijnemu wsparciu, zapraszał mieszkańców województwa świętokrzyskiego oraz turystów odwiedzających nasz region marszałek Andrzej Bętkowski.

– Tegoroczna edycja akcji jest szczególna, gdyż łączy się z obchodami 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Będzie okazja zobaczyć ciekawe projekty oraz inwestycje zrealizowane przy wsparciu środków z Unii Europejskiej. Swoimi projektami pochwali się ponad 40 placówek z naszego regionu. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć miejsca niedostępne na co dzień dla zwiedzających, wziąć udział w warsztatach czy skorzystać z atrakcyjnych zniżek. Przez tę akcję chcemy pokazać mieszkańcom województwa świętokrzyskiego, jak środki unijne zmieniły nasze otoczenie przez te lata

– mówił marszałek województwa Andrzej Bętkowski.

Koordynatorem Dni Otwartych jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przy wsparciu województw oraz zaangażowaniu większości instytucji zajmujących się Funduszami Europejskimi w Polsce.

W tegorocznej akcji w naszym regionie weźmie udział blisko 40 podmiotów – samorządy, instytucje kultury (np. Teatr im. S. Żeromskiego), muzea ( np. Pałacyk H. Sienkiewicza w Oblęgorku), szpitale ( np. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji “Krystyna” w Busku – Zdroju) oraz ośrodki sportu i rekreacji. Wszystkie zorganizują ciekawe atrakcje, warsztaty, szkolenia czy bezpłatne zwiedzanie.

W dniach 10 – 12 maja 2019 roku będzie okazja, by bezpłatnie zwiedzić np. Wzgórze Zamkowe w Kielcach, skorzystać ze zniżek na bilety i zobaczyć Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej czy Regionalne Centrum Naukowo – Technologicznym w Podzamczu. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach, Kielecki Park Technologiczny czy Targi Kielce zapraszają na ciekawe i atrakcyjne spacery po swoich obiektach. Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie pokaże miejsca niedostępne na co dzień. Nie zabraknie także bezpłatnych badań, konsultacji lekarskich, biegów, turniejów, pikników czy ciekawych i atrakcyjnych warsztatów. W Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie odbędą się warsztaty cukiernicze, w Kieleckim Parku Technologicznym druku 3D, a w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego warsztaty geologiczne.

Ciekawą ofertę z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich przygotował Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

– W oparciu o środki unijne zrealizowaliśmy projekty m.in. „MEDREH” czy „MEDIC”, które doprowadziły do utworzenia kierunku lekarskiego. Chcemy zaprezentować Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu. Pokażemy sprzęt, na którym pracują studenci, wyposażenie oraz aparaturę, czyli wszystko to, co stanowi kanon do potrzeb kształcenia pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, czy studentów wydziału lekarskiego. Nie zabraknie wykładów oraz warsztatów. Łączna wartość projektów zrealizowanych w ostatnich latach na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu to ponad 130 milionów złotych, z czego prawie 123 miliony to środki Unii Europejskiej

– poinformował prof. zw. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Na zakończenie uczestnicy spotkania zwiedzą Zakład Anatomii oraz Zakład Patologii, Patomorfologii Doświadczalnej i Klinicznej Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Nina Dukielska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe