Nauczyciele rozpoczęli strajk

  • 08.04.2019, 14:13 (aktualizacja 08.04.2019, 16:51)
  • Artur Sitarski
Nauczyciele rozpoczęli strajk
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli. W Ostrowcu Świętokrzyskim akcja protestacyjna odbywa się w większości szkół i przedszkoli. Na dwanaście placówek oświatowych, podległych starostwu powiatowemu, do strajku przystąpiło jedenaście. Natomiast w szkołach i przedszkolach podległych miastu z dwudziestu strajkuje siedemnaście. Mimo że akcja protestacyjna jest przeprowadzona i koordynowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, to biorą w niej udział również pedagodzy nienależący do ZNP.

Brak dzwonka i puste korytarze. Tak w większości ostrowieckich szkół i przedszkoli wygląda poniedziałek. Pedagodzy choć przyszli do pracy, nie prowadzą zajęć dydaktycznych i opiekuńczych. Strajkują nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Rodzice o sytuacji związanej z akcją protestacyjną byli na bieżąco informowani. Wystosowano prośbę, aby dzieci zostały w domach.

Rodzicie, którzy nie mieli możliwości zapewnienia opieki swoim pociechom, dzieci do szkół i przedszkoli wysłali. Były to jednak sporadyczne przypadki. Obowiązek zapewnienia opieki tym uczniom, którzy pojawili się w szkole spoczął na barkach dyrektorów.

Nauczyciele strajkują bo domagają się wyższych zarobków. Rozmowy między związkowcami a rządem prowadzone były do ostatniej chwili i zakończyły się fiaskiem. Ile potrwa strajk? Tego nie wiedzą sami nauczyciele.

Protestujący nauczyciele podkreślają, że decyzja o strajku została przyjęta przez rodziców z wyrozumiałością. Słowa poparcia dla nauczycieli płyną od różnych grup zawodowych i środowisk. Również uczniowie opowiedzieli się po stronie swoich pedagogów.

 

Artur Sitarski

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kwiat jabłoni
Kwiat jabłoni 08.04.2019, 21:09
"(..) i nie wykonują żadnej pracy. Dydaktycznej, wychowawczej, pedagogicznej, żadnej"
Rozumiem, że dniówki oczywiście za te siedzenie nie będzie wypłaconej?
Co do strajku. Dobrym się należy podwyżka. Większość z nich nie rozumie wykonywanego zawodu nie mówiąc już o jakieś misji wychowawczej. Nie wiem czy mają podobne argumenty co lekarze typu "chcemy podwyżki żeby pacjenci mieli lepszą obsługę". Tu też są tak "szczerze" zatroskani o poziom edukacji? Wątpię. Całe szczęście, że dzisiaj uczniowie mają dostęp do internetu gdzie jest masa poradników ludzi z pasją, którzy tłumaczą dane zagadnienia czy też przygotowują do egzaminów. Za moich czasów gdy byłeś w tyle z czymś to cię "nie ma". Można było zapomnieć o tym, że nauczyciel się cofnie, wytłumaczy czy zachęci w ogóle do tego przedmiotu. Wystarczyłoby prezentując lekcję w ciekawy sposób a przede wszystkim nie być wypalonym i wierzyć w to co się robi i być człowiekiem kiedy ktoś potrzebuję pomocy nawet jak sobie z tego sprawy nie zdaję.
Tak na prawdę, to przydała by się reforma edukacji z prawdziwego zdarzenia. Bon oświatowy dużo by załatwił.

Pozostałe