Trwa rekrutacja w "Konarskim"
Trwa rekrutacja w "Konarskim"
Trwa rekrutacja w "Konarskim"
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza

Regiobohater na świętokrzyskich torach

  • 28.03.2019, 12:00 (aktualizacja 28.03.2019, 14:37)
  • Nina Dukielska
Regiobohater na świętokrzyskich torach Urząd Marszałkowski w Kielcach
Podziel się:
Oceń:
Pociąg, którego patronem jest płk Jan Piwnik „Ponury” wyruszył w swój pierwszy kurs z Kielc do Ostrowca Świętokrzyskiego. O wyborze tej właśnie postaci zdecydowali internauci w konkursie ogłoszonym w ubiegłym roku przez spółkę POLREGIO z okazji 100 – lecia odzyskania nieodległości.

„Polska jest silna siłą regionów” to hasło kampanii edukacyjnej POLREGIO. Ideą konkursu był wybór spośród 100 osób bohatera najbardziej zasłużonego dla danego regionu. Na „Ponurego” zagłosowało 4371 osób.

Akademicka Niepubliczna Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna
Akademicka Niepubliczna Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna
Akademicka Niepubliczna Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna

– To niezwykła radość, że w gronie 16 bohaterów znalazł się Jan Piwnik „Ponury”, osoba odznaczona Orderem Virtuti Militari, uczestnik walk niepodległościowych i wielki bohater

– powiedział Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

– Za każdym razem kiedy po świętokrzyskich torach będzie przejeżdżał pociąg, którego patronem jest Jan Piwnik „Ponury” będzie utrwalał tę historyczną postać i pamięć o niej. To bardzo ważne dla nas wszystkich, a szczególnie dla młodego pokolenia

– stwierdził Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Pierwszy kurs był wyjątkowy, bo pasażerom pociągu – młodzieży ze świętokrzyskich szkół towarzyszyli członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych “JODŁA”. To była dla nich żywa lekcja historii.

– Wszystko, co związane jest z Armią Krajową łączy się z Ziemią Kielecką. W dawnym budynku PKP funkcjonowała specjalna komórka łączności AK. Pierwszy lokal kontaktowy był tuż obok. To nie jest tak, że ta walka toczyła się tylko w lasach. Ponury był symbolem, skierowany tu przez Komendę Główną AK jako szef kierownictwa dywersji. Dowodził wieloma akcjami, o których możemy opowiedzieć młodym ludziom, a te historyczne miejsca będą mogli zobaczyć z okien pociągu.

– opowiadał Dionizy Krawczyński ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych “JODŁA”.

Oprócz tego uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądał mundur żołnierza, który walczył w świętokrzyskich lasach i jakie było jego uzbrojenie.

– Przewozy Regionalne realizują nie tylko swoje podstawowe zadania, ale także włączają się w akcje edukacyjne. Tym razem chcieliśmy pokazać i przybliżyć postacie bohaterów, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny

– mówił Robert Zaborski, dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego Przewozy Regionalne POLREGIO.

Jan Piwnik był pułkownikiem Wojska Polskiego, dowódcą partyzantki w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie. Pochodził z Janowic. Z wykształcenia był funkcjonariuszem Policji Państwowej, której kompanią dowodził w wojnie obronnej 1939 roku. Po klęsce wrześniowej przedostał się przez Węgry do Francji, broniąc jej przed Niemcami. Następnie znalazł się w Wielkiej Brytanii, skąd po szkoleniu został w 1941 roku przerzucony jako Cichociemny do okupowanej Polski.
W 1943 roku przeprowadził brawurową akcję odbicia trzech żołnierzy AK z więzienia w Pińsku, za co otrzymał Order Virtuti Militari. W latach 1943-1944 zarówno na Kielecczyźnie, jak i na terenie Okręgu AK Nowogródek odniósł wiele sukcesów w walce z Niemcami. Zginął 16 VI 1944 roku podczas ataku na niemieckie umocnienia pod wsią Jewłasze, obecnie na terenie Białorusi.

Nina Dukielska

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe