Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
MICHAŁ SKOTNICKI: Blisko ludzkich spraw
MICHAŁ SKOTNICKI: Blisko ludzkich spraw
MICHAŁ SKOTNICKI: Blisko ludzkich spraw
Jerzy Materek kandydat na szóstkę
Jerzy Materek kandydat na szóstkę
Jerzy Materek kandydat na szóstkę

Kwalifikacja wojskowa, co należy wiedzieć?

  • 18.03.2019, 15:15 (aktualizacja 20.03.2019, 13:11)
  • Katarzyna Kurek
Kwalifikacja wojskowa, co należy wiedzieć?
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
Około 210 tys. młodych mężczyzn w całym kraju od 4 lutego do 26 kwietnia ma obowiązek stawić się na kwalifikacji wojskowej. W większości są to osoby młode urodzone w 2000 roku. Kwalifikacji podlegają też nieco starsi, którzy wcześniej byli uznani za czasowo niezdolnych do służby. Wezwania dostały także niektóre panie, które ukończyły medyczne i weterynaryjne kierunki studiów.

W powiecie ostrowieckim wezwania otrzymało 670 osób. 
W każdym powiecie powoływana jest Powiatowa Komisja Lekarska, która orzeka o zdolności do służby wojskowej i nadaje kategorię. Obecnie tych kategorii jest 4:

A - zdolny do czynnej służby wojskowej;
B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej;
D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny. 

Najczęściej przyznawaną jest kategoria A. 


Jednym z etapów kwalifikacji wojskowej jest badanie. Specjalna komisja lekarska ocenia stan zdrowia kandydatów, następnie kwalifikuje ich do konkretnych kategorii zdolności do pełnienia służby wojskowej. Badanie rozpoczyna się najczęściej od badania ciśnienia krwi, następnie lekarz prosi o wejście na wagę, gdzie odbywa się ważenie i mierzenie. W dalszej części lekarze badają wzrok, słuch i drożność nosa.  

Do najczęstszych deficytów wykrywanych u kandydatów są: wady wzroku, wady postawy, płaskostopie czy alergie. 

Odbywanie służby w wojsku w Polsce nie jest obowiązkowe, kwalifikacja ma jedynie na celu sprawdzenie, ile osób w razie konieczności jest w stanie podjąć się obronności kraju. Są jednak pewne czynniki, które świadczą o dyskwalifikacji kandydata. Są to m.in.: choroby kardiologiczne czy onkologiczne.

Zniesienie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawienia się przed komisją lekarską. Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności. 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe