#lokalniejestfajnie
#lokalniejestfajnie
#lokalniejestfajnie
Trwa rekrutacja w "Konarskim"
Trwa rekrutacja w "Konarskim"
Trwa rekrutacja w "Konarskim"

Spłonął hektar lasu

  • 12.03.2019, 12:16 (aktualizacja 12.03.2019 16:33)
  • Artur Sitarski
Spłonął hektar lasu
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
Małe opady śniegu i deszczu tej zimy spowodowały, że akcja przeciw pożarowa w lasach ruszyła wyjątkowo wcześnie. Do pierwszego dużego pożaru doszło 28 lutego w leśnictwie Stróża koło Ożarowa. Spłonął tam prawie hektar poszycia leśnego, w tym uprawa dębowo-bukowa. Nieprawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia. 

Zbliża się wiosna a z nią sezon. Niestety jest to sezon na wypalanie traw. Od początku roku straż pożarna w powiecie ostrowieckim interweniowała już ponad 60 razy. Do wszystkich zdarzeń przyczynił się człowiek. Były to podpalenia.

I właśnie w marcu najczęściej dochodzi do pożarów traw i lasów. Jest to okres w którym przyroda jeszcze nie obudziła się do życia. Suche trawy, krzewy i drzewa z łatwością zajmują się ogniem.

Aby zapobiegać pożarom Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski posiada nowoczesny systemowi dostrzegalni przeciw pożarowych. Każdy pożar musi być szybko lokalizowany i natychmiastowo gaszony. Jednak nawet najlepszy system nie zabezpieczy w 100% przed pożarami. Dlatego leśnicy oraz straż pożarna co roku prowadzą kampanie informacyjne uświadamiające jak katastrofalne skutki dla ekosystemu ma wypalanie traw.

Za wypalanie traw kodeks wykroczeń przewiduje karę do 5000 zł. Natomiast jeżeli pożar bezpośrednio zagrozi życiu lub zdrowiu osób to wtedy podpalacz podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
 

Artur Sitarski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe