11 marca obchodzimy Dzień Sołtysa

  • 11.03.2019, 09:34 (aktualizacja 11.03.2019, 10:43)
  • Nina Dukielska
11 marca obchodzimy Dzień Sołtysa Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Podziel się:

Oceń:

Sołtys to urzędnik wyjątkowy, który bez wyznaczonych stałych godzin pracy i bez biurka stara się być jak najbliżej ludzkich spraw. W województwie świętokrzyskim jest ponad 2 tysiące sołtysów. Wszyscy są niekwestionowanymi liderami "małych Ojczyzn" zaangażowanymi w sprawy społeczności lokalnej.To dzięki sołtysom wieś zmienia swoje oblicze.

Funkcja sołtysa ma wieloletnią tradycję. Dawniej zostawał nim najbardziej poważany i często najbogatszy mieszkaniec wsi. Na ziemiach polskich funkcjonowali od 1188 roku. W średniowieczu sołtys był osobą postawioną przez feudalnego pana na czele wsi lokowanej na prawie niemieckim. Sołtysem mógł być szlachcic, mieszczanin lub chłop. Do praw sołtysa należało wówczas m.in. zbieranie czynszu i przewodniczenie ławie wiejskiej.

Z biegiem czasu, od XV do XVII wieku sołtysi stali się nadzorcami pańszczyźnianymi i pomocnikami właścicieli wsi. W Polsce rozbiorowej i w okresie międzywojennym sołtys stał na czele najniższej jednostki podziału administracyjnego – gromady. W latach 1954-1972 sołtys był pośrednikiem między mieszkańcami wsi a gromadzką radą narodową, po 1973 roku między mieszkańcami a gminną radą narodową oraz naczelnikiem gminy.

Od 1990 roku sołtys jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej – sołectwa. Organem uchwałodawczym jest zebranie mieszkańców wsi, które też w bezpośrednich wyborach wybiera sołtysa i radę sołecką wspierającą sołtysa. Sołtys reprezentuje sołectwo na zewnątrz, zwołuje i organizuje zebranie wiejskie, realizuje uchwały rady gminy dotyczące sołectwa, a także umożliwia zapoznanie się z uchwałami rady jak najszerszemu kręgowi mieszkańców sołectwa, w zakresie ustalonym przez radę gminy dokonuje poboru podatków rolnego i leśnego, uczestniczy w sesjach rady gminy. Sołtysi dziś są również ważnymi partnerami negocjacyjnymi między mieszkańcami a wójtem.

Nina Dukielska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe