Prestiżowa nagroda z dedykacją dla Sandomierza

  • 05.03.2019, 09:40 (aktualizacja 05.03.2019, 10:33)
  • Nina Dukielska
Prestiżowa nagroda z dedykacją dla Sandomierza zdjęcia prywatne

Podziel się:

Oceń:

Przyznawaną od piętnastu lat Nagrodę Przyjaznego Brzegu wręczono sandomierzaninowi Grzegorzowi Świtalskiemu. Laureat zadedykował ją swojemu miastu, zapraszając uczestników gali na jedną z najstarszych imprez wiślanych w kraju - Dookoła Wody Festival.

Nagroda Przyjaznego Brzegu to prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim, pod patronatem honorowym Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Nagroda jest wręczana corocznie podczas targów Wiatr i Woda w Warszawie.

Nagroda Przyjaznego Brzegu przyznawana jest organizacjom i instytucjom, które pracują na rzecz popularyzacji żeglarstwa. Również tym razem zgłoszone były kandydatury miasta, związków miast i gmin, a także osób prywatnych, indywidualnie promujących żeglarstwo.

W tym roku to szczególne wyróżnienie otrzymał sandomierzanin Grzegorz Świtalski, aktywista wiślany, który od ponad dwudziestu lat zajmuje się popularyzacją rzeki Wisły na wiele sposobów. Jest muzykiem, autorem pieśni wiślanych, folklorystą oraz armatorem niezwykłego wiślanego statku - dubasa „Sandomierki”, na którym realizuje żywe lekcje historii, spacery wiślane po rzece w okolicach Sandomierza, a także dalsze wyprawy flisackie. Jest również organizatorem oraz jednym z inicjatorów Gali Orderu Rzeki Wisły, Dookoła Wody Festivalu, wokalistą i liderem zespołu Hambawenah. Od niedawna występuje również solo oraz z towarzyszeniem instrumentalistów improwizujących. W czasie koncertów – spotkań opowiada o dawnych i obecnych tradycjach wiślanych. Jest ambasadorem Sandomierza i rzeki Wisły.

Tegoroczny laur, przyznany w piętnastolecie ustanowienia Nagrody Przyjaznego Brzegu, jest istotny dla Sandomierza również z historycznego powodu. Podczas pierwszej edycji otrzymał ją kapitan Tadeusz Prokop, sandomierski armator statków pasażerskich.

Nina Dukielska

Zdjęcia (11)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe