Opatów pamięta o "Wyklętych"

  • 28.02.2019, 11:08 (aktualizacja 28.02.2019, 16:32)
  • Nina Dukielska
Opatów pamięta o "Wyklętych" Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Podziel się:

Oceń:

Przez trzy dni będą się odbywać w Opatowie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Patronat honorowy sprawuje nad nimi szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk.

01 marca 2019 roku, w piątek, od godziny 09:00 do 13:00 w sali projekcyjnej Podziemnej Trasy Turystycznej, odbędzie się prezentacja filmów dokumentalnych: „Miłość w czasach wyklętych” oraz „Ostatni żołnierze Ponurego”, których reżyserem jest Sławomir Mazur. Pokazy skierowane są do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Kontekst historyczny przedstawionych w filmach wydarzeń przybliży miejscowy historyk, regionalista Zbigniew Zybała.

Zaprezentowane zostaną także prace plastyczne Sylwestra Kiełka z cyklu „Szkice Niezłomnych, szkice sercu bliskie”. Są to portrety kilkunastu postaci, bohaterów walk o wolność podczas II wojny światowej, a także po jej zakończeniu. Obok nich znajdą się krótkie opisy sylwetek żołnierzy, którzy też pochodzili z naszego regionu.

W sobotę, 02 marca 2019 roku, organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do sali projekcyjnej w Podziemnej Trasie Turystycznej na ponowne przedstawienie filmów dokumentalnych: „Miłość w czasach wyklętych” oraz „Ostatni żołnierze Ponurego”.

3 marca 2019 roku o godzinie 18:00 zaplanowane jest zwieńczenie obchodów. Do mieszkańców zwrócą się: starosta opatowski - Tomasz Staniek, burmistrza Opatowa - Grzegorz Gajewski, zaproszeni goście. Odbędzie się Apel Poległych oraz uroczyste złożenie wieńców i wiązanek przed pomnikiem Ludwika Zwierzdowskiego „Topora”.

Po zakończeniu uroczystości, około godziny 19:00, w Podziemnej Trasie Turystycznej odbędzie się opatowska premiera filmu „Tarzan – ułan z Zawichostu”. To fabularyzowany dokument, który został zrealizowany przez Fundację „Odzyskajmy Naszą Historię” i Stowarzyszenie „Ostrowieccy Patrioci”. Film przedstawia postać wachmistrza Tomasza Wójcika „Tarzana”, legendarnego żołnierza Wojska Polskiego, partyzanta NSZ i AK na świętokrzyskiej ziemi. Gośćmi specjalnymi pokazu będą: reżyser filmu, Sławomir Mazur oraz jego współtwórcy. Po filmie przewidziana jest dyskusja.

Nina Dukielska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe