ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco

Nauczyciele gotowi do protestu

  • 06.02.2019, 15:02 (aktualizacja 06.02.2019, 23:06)
  • Artur Sitarski
Nauczyciele gotowi do protestu
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
Strajk w oświacie coraz bliżej. NSZZ „Solidarność” i Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotowują się do akcji protestacyjnych. Są one wynikiem braku porozumienia z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Głównym postulatem podnoszonym przez nauczycieli jest podwyżka pensji nawet o 1000 zł.

Zwiększenie podstawy wynagrodzenia o 1000 zł to główny postulat jaki stawiają nauczyciele zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dotychczasowe rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej zakończyły się fiaskiem. Pierwszym etapem działań ZNP będzie wysłanie do dyrektorów szkół pisma z żądaniem podwyżki o 1000 zł. Dyrektorzy takimi pieniędzmi nie dysponują, dlatego też związek będzie realizował kolejne etapy sporu zbiorowego przewidziane przez prawo, czyli rokowania i mediację.

Ewentualny strajk ZNP przyjmie formę ogólnopolską i odbędzie się w newralgicznym dla oświaty okresie. Być może będzie to okres egzaminów gimnazjalnych bądź matur. Terminu związek nie podaje w związku z możliwością zastraszania pedagogów, którzy będą chcieli aktywnie wziąć udział w strajku. Według ZNP taką próbą zastraszania i nacisków jest rozesłanie przez ZUS do dyrektorów placówek oświatowych pism, w których obliguje się ich do sprawdzania zwolnień lekarskich.

Fiaskiem zakończyły się także rozmowy z drugim największym związkiem zawodowym w oświacie – NSZZ „Solidarność”. W przypadku braku realizacji postulatów strajkowych nauczycieli zrzeszonych w „S” związek ma wchodzić w spory zbiorowe. Przypomnijmy, Solidarność domaga się podwyżki analogicznej jak w resortach mundurowych, czyli minimum 650 zł od stycznia 2019 roku i kolejnych 15% od stycznia 2020 roku. „Solidarność” zwraca również uwagę, że Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, nie podejmuje rozmów ze związkiem na temat nowego systemu wynagradzania i struktury płacy. Związek zawodowy oczekuje, że minister zasiądzie ponowie do stołu i zaproponuje satysfakcjonująca dla „Solidarności” ofertę. Aktualnie związkowcy szykują się do akcji protestacyjnej. Decyzja o ostatecznej formie protestu jeszcze nie zapadła. Ewentualny strajk zostanie przeprowadzony w kwietniu.
 

Artur Sitarski

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kaska
Kaska 06.02.2019, 18:57
Nareszcie! Koniec z praca cza free.

Pozostałe