ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco

Sejm bez tajemnic

  • 06.02.2019, 12:38 (aktualizacja 06.02.2019, 13:57)
  • Nina Dukielska
Sejm bez tajemnic Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Podziel się:
Oceń:
Pod patronatem marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego odbył się w Szkole Podstawowej i Publicznym Gimnazjum w Sadowiu konkurs wiedzy o władzy ustawodawczej. Organizatorem konkursu był poseł Andrzej Kryj.

Przed przystąpieniem do konkursu, uczniowie wysłuchali prelekcji pracowników Wszechnicy Sejmowej, Moniki Strzebnickiej-Raczkowskiej i Ireneusza Nowaka o historii parlamentaryzmu, budynkach sejmowych, architekturze, o trybie pracy Sejmu, komisjach, głosowaniach. W teście, który składał się z 30 pytań, wzięło udział około 70 uczniów klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej i trzeciej Publicznego Gimnazjum. Pytania nie należały do łatwych, bo oparte były na Konstytucji Rzeczpospolitej i na regulaminie Sejmu.
Organizator konkursu, poseł Andrzej Kryj, przekazał dyrektor szkoły Annie Nowak zestawy publikacji Głównego Urzędu Statystycznego i Wszechnicy Sejmowej. Powiedział, że te tereny są mu bliskie, stąd z Ruszkowca wywodzą się jego korzenie rodzinne ze strony matki. Przyjeżdżał tu jako dziecko, do tej pory mieszkają tu jego kuzyni.

Nasze przedszkole jest placówką wspomagającą rozwój dzieci, o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Nasze przedszkole jest placówką wspomagającą rozwój dzieci, o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Nasze przedszkole jest placówką wspomagającą rozwój dzieci, o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

– Życzę wam, byście w przyszłości byli posłami, senatorami, ministrami, premierami, prezydentami

– zwrócił się na koniec do uczniów.

– Jesteśmy dumni z tego, że możemy gościć u siebie tak znamienite osoby

– nie ukrywała dyrektor szkoły, Anna Nowak.

– To dla nas wielka edukacja, inspiracja do tego, by jeszcze więcej coś dobrego zrobić w przyszłości. Spotkanie z ciekawymi ludźmi to zawsze lekcja życia.


Pierwsze miejsce w konkursie zajął Paweł Curyło, drugie – Zofia Szczecina, trzecie – Amelia Kaczmarska, czwarte – Karolina Dumania.

– Interesuję się parlamentaryzmem, chcę wiedzieć, co się dzieje w naszym państwie, kraju, ogólnie mówiąc – w polityce

– powiedział po odebraniu nagrody zwycięzca konkursu, uczeń klasy trzeciej gimnazjum, Paweł Curyło.

– Wykład był bardzo ciekawy i pomógł mi w zdobyciu pierwszego miejsca. Na tę chwilę jeszcze nie wybrałem konkretnego zawodu, w którym chciałbym pracować. Jedno jest pewne, chciałbym robić coś pożytecznego dla kraju.


Pierwszą nagrodę, czytnik elektroniczny, ufundował marszałek Sejmu, drugą i trzecią, bezprzewodowe głośniki, Biuro Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu. Czterej najlepsi uczestnicy konkursu zostali ponadto zaproszeni przez posła Andrzeja Kryja do odwiedzenia gmachu Sejmu.

Nina Dukielska

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe