ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco

BWA uczciło 150 rocznicę urodzin Wyspiańskiego

  • 04.02.2019, 16:38 (aktualizacja 04.02.2019, 22:05)
  • Lokalna.TV | Telewizja - Internet - Facebook
BWA uczciło 150 rocznicę urodzin Wyspiańskiego
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
Od piątku w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych prezentowane jest 50 prac inspirowanych różnymi dziełami Stanisława Wyspiańskiego, legendarnego twórcy Młodej Polski. Są to przede wszystkim ilustracje, rysunki i grafiki. Stworzyło je 29 artystów, którzy brali udział w międzynarodowym plenerze zorganizowanym przez BWA w Zamościu.

Siła oddziaływania sztuki Stanisława Wyspiańskiego wciąż jest odczuwalna wśród artystów. Dowodem na to jest wystawa prezentowana w ostrowieckim BWA.

#LokalniejestFajnie
#LokalniejestFajnie
#LokalniejestFajnie

Jak mówi Artur Bartkiewicz, kurator wystawy, prace w większości powstały na papierze, nie na płótnie. Są także elementy grafiki komputerowej. Część artystów interpretuje przejawy działalności Wyspiańskiego, część oddaje w sensie dosłownym jego postać. Są także odniesienia do malarstwa w sensie dosłownym, choć sam Wyspiański farbami malował rzadko, bo był na nie uczulony.

Nazwisko Wyspiańskiego przyciągnęło wielu mieszkańców Ostrowca i okolic. Podkreślali odniesienia do twórczości artysty, zarówno dzieł malarskich, jak i literackich. Marta Kaczmarczyk studiuje historię sztuki, po wystawie oprowadzała koleżankę. Wyspiański jest jednym z jej ulubionych twórców, dlatego, jak mówi, czekała na otwarcie wystawy. Z kolei Krystyna Krzemińska, polonistka, z uwagą śledziła analogie między literaturą a sztuką.

Wystawa została zorganizowana w związku ze 150 rocznicą urodzin Stanisława Wyspiańskiego i w tym roku rozpoczyna współpracę BWA w Zamościu. W planach jest wystawa Jerzego Tyburskiego, plastyka związanego z tym miastem.

Obrazy z kolekcji „Stanisław Wyspiański. Legenda Młodej Polski” będzie można oglądać do połowy marca w ostrowieckim BWA.

Lokalna.TV | Telewizja - Internet - Facebook

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe