ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco

Owocne obrady Zarządu Województwa Świętokrzyskiego

  • 31.01.2019, 06:40 (aktualizacja 31.01.2019, 07:39)
  • Nina Dukielska
Owocne obrady Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Podziel się:
Oceń:
595 tysięcy złotych na wymianę zużytej lampy w tomografie komputerowym otrzyma z budżetu województwa Świętokrzyskie Centrum Onkologii, a słuchacze Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego będą odbywać praktyki w ośrodku opiekuńczym we włoskim Rimini – takie decyzje podjął Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podczas dzisiejszego posiedzenia. Obradom przewodniczył marszałek Andrzej Bętkowski. Zarząd wyraził również pozytywne opinie dotyczące realizacji inwestycji drogowych w Kielcach, Busku Zdroju oraz odcinka drogi krajowej nr 74.

Prawie 600 tysięcy na lampę do tomografu
Z prośbą o udzielenie dotacji do Zarządu Województwa zwrócił się dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Wynikało to z awarii, jakiej uległ jeden z dwóch pracujących w ŚCO tomografów komputerowych. Sprzęt ten wykorzystywany jest w systemie 24-godzinnym przez 365 dni w roku, wykonując około 50 badań dziennie. Lampa zużyła się w starszym z aparatów, zakupionym w 2005 roku. I choć producent zakłada okres żywotności lampy na 3 lata, przepracowała ona 4 lata, wykonując około 1,5 miliona scanosekund.
Zarząd Województwa nie miał wątpliwości, że zakup nowej lampy jest bardzo pilny i niezbędny ze względu na udzielanie świadczeń zdrowotnych dla pacjentów z terenu całego województwa.

#LokalniejestFajnie
#LokalniejestFajnie
#LokalniejestFajnie

– Technologia, która kiedyś wydawała się technologią kosmiczną, dziś jest niezbędna z punktu widzenia diagnostyki. Dlatego wsparcie szpitala w tym zakresie jest absolutnie konieczne 

– podkreślał Marek Bogusławski, członek Zarządu Województwa nadzorujący kwestie ochrony zdrowia.


Zakup nowej lampy do tomografu komputerowego to koszt 700 tysięcy złotych. Zgodnie z obowiązującymi zasadami Zarząd Województwa zdecydował o przekazaniu w formie dotacji 85 procent wartości zakupu, czyli 595 tysięcy złotych. Brakującą kwotę szpital wygospodaruje z własnego budżetu.

Zagraniczne staże dla słuchaczy skarżyskiego Centrum Kształcenia
Doskonalenie kompetencji zawodowych i językowych słuchaczy skarżyskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego podczas praktyk w ośrodku opiekuńczym we włoskim Rimini zakłada przygotowany przez szkołę projekt „Staż zagraniczny szansą na sukces zawodowy”. Podczas dzisiejszego posiedzenia Zarząd Województwa wyraził zgodę na jego realizację i udzielił pełnomocnictw dyrekcji placówki na zawarcie umowy projektowej z Narodową Agencją – Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
W ramach praktyk słuchacze i absolwenci skarżyskiej szkoły chcą w rzeczywistych warunkach placówki opiekuńczej (SistemaTurismo S.R.L. w Rimini) zweryfikować własne umiejętności praktyczne i nabyć nowe doświadczenia. Praktykanci poznają specyfikę i organizację pracy placówki, wyposażenie, nowoczesny sprzęt wykorzystywany w opiece i usprawnianiu. Praktyka nie tylko pozwoli na wymianę doświadczeń zawodowych, ale będzie też okazją do nauki i doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem włoskim w sytuacjach zawodowych.
Projekt pod nazwą „Staż zagraniczny szansą na sukces zawodowy” Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Skarżysku – Kamiennej zamierza złożyć do Konkursu 2019 organizowanego przez Narodową Agencję – Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w ramach programu Erasmus+ Akcja 1.
Celem projektu jest podniesienie kwalifikacji i zwiększenie szans zawodowych uczestników projektu na europejskim rynku pracy. Będzie w nim uczestniczyć 10- osobowa grupa słuchaczy i absolwentów szkoły z kierunków opiekuńczych.
Skarżyszczan przyjmie Sistema Turismo S.R.L. z Rimini – instytucja doświadczona w realizacji projektów mobilności Leonardo da Vinci i Erasmus+, która już współpracuje ze skarżyską szkołą, będącą placówką podległą samorządowi województwa. Koszt projektu w całości finansuje program Erasmus+.
To nie pierwsze takie przedsięwzięcie realizowane przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Skarżysku – Kamiennej. Z praktyk zagranicznych skorzystało dotychczas 50 słuchaczy.

Pozytywne opinie dla inwestycji drogowych
Poprawa bezpieczeństwa i komfortu jazdy oraz bezpieczeństwa pieszych – te elementy zdecydowały o przyjęciu przez Zarząd Województwa trzech uchwał dotyczących wyrażenia pozytywnych opinii celem uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowych. Dotyczą one ulic w Kielcach i Busku Zdroju oraz odcinka drogi krajowej nr 74. Pozytywne opinie Zarządu Województwa dotyczą trzech zadań:
-inwestycji pn. „Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie świętokrzyskim na DK 74 w miejscowościach Adamów, Brzezie, Balbinów”, gdzie zmodernizowany zostanie 4-kilometrowy odcinek drogi krajowej na trasie Opatów – Ożarów: poprawiona nawierzchnia, wybudowany chodnik, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (np. wysepki) oraz przebudowane pobocza, rowy i zjazdy na posesje;
-inwestycji pn. „Rozbudowa ul. Zielonej i Batalionów Chłopskich w Busku Zdroju” – przebudowane zostaną dwa odcinki dróg lokalnych (każdy o długości ok. 0,5 kilometra), łączące się z drogą wojewódzką, wybudowane zostaną chodniki i przebudowane istniejące zjazdy na działki;
-inwestycji pn. „Budowa ulicy Naruszewicza w Kielcach na odcinku od skrzyżowania z ulicą Łokietka do posesji Nr 92 wraz z budową kanalizacji deszczowej oraz wydzielonego oświetlenia ulicznego”. W tym przypadku chodzi o przebudowę 350 –metrowego odcinka drogi – wymianę nawierzchni oraz całej infrastruktury podziemnej, budowę chodników oraz dojazdów do posesji. W przypadku wszystkich tych inwestycji Zarząd Województwa wyraził pozytywne opinie, co pozwoli poszczególnym zarządcom dróg na uruchomienie procedury uzyskiwania zezwolenia na realizację inwestycji drogowych.

Nina Dukielska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe