ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco

Świętokrzyscy Terytorialsi podsumowali rok

  • 17.01.2019, 08:59 (aktualizacja 17.01.2019, 09:59)
  • Nina Dukielska
Świętokrzyscy Terytorialsi podsumowali rok p. RON Daniel WOŚ
Podziel się:
Oceń:
Minął pierwszy rok funkcjonowania 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Był to intensywny okres w czasie którego udało się zrealizować ambitne plany sformowania pierwszego batalionu lekkiej piechoty i rozpoczęcia szkolenia kilkuset ochotników.

Od stycznia ubiegłego roku na Kieleckiej Bukówce szkolą się żołnierze nowego, piątego rodzaju sił zbrojnych - Wojsk Obrony Terytorialnej, tzw. „Terytorialsi”, którzy rozpoczęli służbę na świętokrzyskiej ziemi.

Nasze przedszkole jest placówką wspomagającą rozwój dzieci, o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Nasze przedszkole jest placówką wspomagającą rozwój dzieci, o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Nasze przedszkole jest placówką wspomagającą rozwój dzieci, o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Siedzibą dowództwa brygady są Kielce. Docelowo brygadę będą tworzyły trzy bataliony lekkiej piechoty. Obecnie w trakcie ukompletowania jest 101 batalion lekkiej piechoty z siedzibą w Kielcach, ale również w 2019 roku rozpocznie się tworzenie 102 batalionu lekkiej piechoty w Sandomierzu.

Pierwszym żołnierzem 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej został płk Artur Barański, mianowany na dowódcę brygady. Doświadczenie z wcześniejszej służby w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej pozwoliło mu sprawnie rozpocząć proces formowania dowództwa i sztabu.

Po kilkumiesięcznym okresie przygotowania kadry instruktorskiej opartym o doświadczenia brygad utworzonych we wcześniejszym etapie, 10.ŚBOT w dniu 8 września 2018 roku po raz pierwszy powołała ochotników do Terytorialnej Służby Wojskowej. W ostatnim kwartale ochotnicy trzykrotnie ukończyli szkolenia podstawowe i wyrównawcze zakończone przysięgami wojskowymi. Obecnie trwa szkolenie w trybie weekendowym, które zakończy się w marcu 2019 roku.

W chwili obecnej 10.Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej liczy ponad 600 ochotników, którzy służą w kieleckim 101 batalionie lekkiej piechoty. Terytorialsi są w zróżnicowanym przedziale wiekowym ( 23% stanowią żołnierze do 25 lat, 32% - w wieku 26-35 lat i 35% - w wieku 35-45 lat) oraz posiadają różnorodne kwalifikacje zawodowe, gdzie przewagę stanowią osoby z wyższym wykształceniem, stanowiące ponad 50% ochotników. Ponad 70% naszych Terytorialsów to osoby aktywne zawodowo, pracujące, prowadzące własną działalność gospodarczą lub gospodarstwa rolne. W WOT ochotniczą Terytorialną Służbę Wojskową pełnią również kobiety; w 10.ŚBOT służy ponad 90 kobiet, co stanowi 15% żołnierzy.

10.Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej realizując porozumienie zawarte pomiędzy Dowództwem Obrony Terytorialnej, a Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej odwołuje się do tradycji 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Brygada czyni starania, aby patronem „Świętokrzyskich Terytorialsów” został Eugeniusz Gedymin Kaszyński ps. „NURT”. 

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają „Terytorialsami”. W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą wstąpić zarówno rezerwiści, jak i te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej.  Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Mieszkańców województwa Świętokrzyskiego, chętnych do wzmacniania bezpieczeństwa regionu, Wojsko zaprasza do wstąpienia w ich szeregi.

Nina Dukielska

Zdjęcia (7)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe