ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza

MSWiA przypomina o obowiązku odśnieżania

  • 10.01.2019, 13:47 (aktualizacja 10.01.2019, 15:50)
  • Artur Sitarski
MSWiA przypomina o obowiązku odśnieżania
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
Ustawa Prawo budowlane oraz Ustawa o Utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zobowiązuje właścicieli i zarządców budynków do uprzątnięcia z dachów śniegu i lodu. O tych zadaniach przypomina Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W ostatnich dniach nad Polską przechodzą intensywne opady śniegu. Zalegający śnieg i lód może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Szczególną uwagę na gromadzący się śnieg muszą zwrócić właściciele i zarządcy budynków wielkopowierzchniowych. Każdy taki budynek powinien posiadać wytyczne dotyczące odśnieżania. Ustawa Prawo budowlane nakłada obowiązek monitorowania ilości śniegu na dachu. Nie wywiązywanie się z obowiązków grozi surowymi konsekwencjami. Na właściciela bądź zarządce może być nałożona wysoka grzywna, a nawet kara ograniczenia czy pozbawienia wolności.

#LokalniejestFajnie
#LokalniejestFajnie
#LokalniejestFajnie

Na odpowiedzialność karną narażają się także właściciele posesji prywatnych i zarządcy spółdzielni, którzy zaniedbują obowiązek usunięcia z dachu zwisających sopli lodu, a także śniegu z chodników i alejek.

W okresie zimowym należy także szczególną uwagę zwrócić na użytkowanie instalacji i urządzeń grzewczych oraz instalacji gazowych. Regularnie powinno się kontrolować przewody kominowe. Nie bez znaczenia jest to czym palimy. Spalanie śmieci powoduje nie tylko zatruwanie atmosfery, ale także zanieczyszczenie komina. Straż miejska przeprowadza kontrole pieców i palenisk. Właściciel ma obowiązek wpuścić na swoją posesję taką kontrolę.

Do stosowania procedur dotyczących odśnieżania czy regularnych przeglądów instalacji grzewczych obligują zapisy ustawy. Jednak to nie nakazy wprowadzone przez prawo powinny motywować do sumiennego wypełniania obowiązków, ale chęć zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym.
 

Artur Sitarski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe