ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
ZDZ zaprasza
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco
Nowy SEAT Tarraco

Nowoczesne pociągi już na torach województwa świętokrzyskiego

  • 13.12.2018, 14:33 (aktualizacja 13.12.2018, 15:34)
  • Nina Dukielska
Nowoczesne pociągi już na torach województwa świętokrzyskiego Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Podziel się:
Oceń:
13 grudnia na teren województwa świętokrzyskiego wjechał drugi z zakupionych przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego nowoczesny czteroczłonowy pojazd EZT. W uroczystym przekazaniu taboru operatorowi Spółce „Przewozy Regionalne” wzięli udział marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz prezes zarządu Spółki „Przewozy Regionalne” Krzysztof Zgorzelski.

Pierwszy z Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych (EZT) został odebrany 19 października 2018 roku i obecnie kursuje m. in. na linii kolejowej nr 25 w relacji Skarżysko- Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski oraz na linii kolejowej nr 8 w relacji Skarżysko- Kamienna – Kielce – Kraków. 
Umowa na dostawę 2 fabrycznie nowych czteroczłonowych pojazdów kolejowych z napędem elektrycznym (EZT) opiewająca na kwotę 44 378 400,00 zł brutto została podpisana przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego z firmą NEWAG S.A. – producentem taboru 7 marca 2018 r. Projekt został sfinansowany ze środków pochodzących z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020 oraz środków Funduszu Kolejowego.
Województwo Świętokrzyskie z końcem 2018 roku staje się właścicielem 15 nowoczesnych kolejowych pojazdów EZT, w tym: 2 jednoczłonowych, 4 dwuczłonowych, 7 trzyczłonowych oraz 2 czteroczłonowych.

Nasze przedszkole jest placówką wspomagającą rozwój dzieci, o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Nasze przedszkole jest placówką wspomagającą rozwój dzieci, o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Nasze przedszkole jest placówką wspomagającą rozwój dzieci, o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Większość floty, stanowiącej pojazdy kolejowe województwa wyposażona jest w szereg nowoczesnych rozwiązań ułatwiających podróżowanie

– podkreśla marszałek Andrzej Bętkowski

Są to m.in. windy dla niepełnosprawnych, gniazdka elektryczne przy każdym fotelu, dostęp do internetu, klimatyzacja, automaty biletowe, miejsca do przewozu rowerów oraz dużych bagaży czy też system informacji pasażerskiej. 

Natomiast nowością w najmłodszych pojazdach są pętle indukcyjne, które umożliwią osobie niedosłyszącej odbiór nieskazitelnie czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy a także defibrylatory, czyli przenośne aparaty, dzięki którym możliwe będzie przywrócenie poprawnego rytmu pracy serca u pasażera z nagłym zatrzymaniem krążenia. 

Dostarczony właśnie pociąg jest ostatnim, który w ocenie Samorządu Województwa wypełnia zapotrzebowanie na tabor przeznaczony do realizacji pasażerskich regionalnych przewozów kolejowych w województwie świętokrzyskim. 
 

Nina Dukielska

Zdjęcia (3)


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
pg
pg 21.12.2018, 18:38
I co z tego, że tabor nowoczesny jak podróż pociągiem Regio z Ostrowca do Krakowa z 3h30min wydłużyła się do 5 godz.? I czym się tu chwalić?
Kolejorz
Kolejorz 17.12.2018, 19:10
Te nowe składy EZT Newagu czy Pesy są wypasione. Wygodne siedzenia, klimatyzacja, łazienki spoko, jest Wi-Fi. Nie ma porównania do starych EN57.
kk
kk 14.12.2018, 08:25
mówcie sobie co chcecie lecz dla mnie pasażera kolei,najlepszymi wagonami były Pullmany - to co dziś jeździ po torach jako nowoczesny tabor, to zwyczajne autobusy na szynach a nie wygodne przedziały dla 6-8 pasażerów ; dodam jeszcze że w tych nowych wagonach jest bardzo dużo niewykorzystanej przestrzeni co w przypadku starych typów wagonów nie miało miejsca
w
w 14.12.2018, 12:10
kiedyś było jakby lepiej

Pozostałe