Dlaczego część graczy wciąż korzysta z usług nielegalnych bukmacherów?

  • 6.12.2018, 13:05
  • Lokalna.TV | Telewizja - Internet - Facebook
Dlaczego część graczy wciąż korzysta z usług nielegalnych bukmacherów?
Podziel się:
Oceń:
Pomimo tego, że coraz więcej bukmacherów otrzymuje w Polsce licencję na działalność bukmacherską, nadal jest sporo osób korzystających z oferty nielegalnych firm. Dlaczego tak się dzieje?

Obstawianie zakładów bukmacherskich na stronach nielegalnych w Polsce firm hazardowych jest zagrożone karą grzywny, i to bardzo wysokiej, bo mogącej sięgnąć ponad 3,2 mln zł (oczywiście w wyjątkowych sytuacjach i nie w każdym przypadku tyle ona wyniesie). Pomimo tego nadal nie brakuje osób, które podejmują ryzyko i łamią obowiązujące przepisy, przynosząc krociowe zyski nielegalnym w Polsce firmom. To poważny problem, z którym próbują walczyć odpowiednie instytucje. Warto w tym miejscu zadać pytanie: co motywuje graczy do obstawiania u nielegalnych bukmacherów, skoro bez przeszkód mogą korzystać z oferty firm posiadających polską licencję? W tym artykule omawiamy najważniejsze powody. 

 

Chęć uniknięcia podatku 

To prawdopodobnie główna motywacja dla większości graczy, którzy z pełną premedytacją korzystają z oferty nielegalnych bukmacherów online. Legalne firmy są zobowiązane do odprowadzania 12% podatku od każdego przyjętego zakładu (jego stawki), co oznacza, że gracz inwestujący np. 5 złotych, de facto stawia tylko 4,40 zł. Reszta trafia do budżetu państwa. 

Na tym nie koniec. Jeśli graczowi wyjątkowo się poszczęści i jego wygrana przekroczy 2280 złotych, wówczas prawo nałoży na niego obowiązek odprowadzenia podatku od wygranej w wysokości 10% (całą procedurę bierze na siebie bukmacher – gracz po prostu otrzyma wygraną pomniejszoną o należny podatek). Tu mówimy już o całkiem dużych pieniądzach. Z tego powodu wiele osób chce uniknąć obowiązków wobec fiskusa i wybiera ofertę nielegalnych bukmacherów. 

WAŻNE:

Jeśli bukmacher nie posiada polskiej licencji to jego działalność na terytorium Polski jest nielegalna. Korzystanie z oferty takiej firmy wiąże się z ryzykiem zapłacenia kary pieniężnej (nawet ponad 3,2 mln zł), a także utratą wszystkich uzyskanych w tej firmie wygranych.

 

Brak świadomości 

Procesowi nowelizacji ustawy hazardowej (grudzień 2016) towarzyszyło duże zainteresowanie mediów. Niestety, środki masowego przekazu zbyt mocno skupiły się na kontekście politycznym i fiskalnym, nie dbając przy tym o rzetelne poinformowanie społeczeństwa o pozytywnych konsekwencjach zmian w przepisach.

Poziom świadomości w zakresie odróżniania legalnych i nielegalnych bukmacherów w naszym kraju przez lata pozostawał bardzo niski. Firmy posiadające licencję Ministerstwa Finansów robią wiele, aby wyedukować swoich klientów, jednak nadal nie brakuje osób, które wychodzą z założenia, że skoro strona bukmachera jest prowadzona w języku polskim i można ją swobodnie znaleźć w Internecie, to skorzystanie z niej nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Tak jednak nie jest, a do momentu wejścia w życie obowiązku nakładania blokad na strony nielegalnych bukmacherów rozróżnienie firm bez licencji było wielkim problemem. Od 1 lipca 2017 r. strony nielegalnych bukmacherów są już blokowane, co stało się bardzo pomocne w odróżnianiu nielegalnych firm. Niestety, jeśli z przyczyn technicznych lub innych jakaś strona nie zostanie zablokowana, to niedoświadczony gracz może mieć problem z szybką oceną czy jest to legalna firma, dlatego warto zapoznać się z tymi informacjami, aby wiedzieć jak szybko rozpoznać legalnego bukmachera. Problemy z rozróżnieniem legalnie działających bukmacherów to bowiem kolejna przyczyna, z powodu której część osób obstawia w firmach działających w Polsce nielegalnie.

 

Uzależnienie

Uzależnienie od hazardu to bardzo poważny problem, rujnujący życie rodzinne i zawodowe osoby uzależnionej. Właśnie dlatego jednym z najważniejszych elementów polskiej „Ustawy o grach hazardowych” jest nałożenie na legalnych bukmacherów obowiązku wdrożenia regulaminu odpowiedzialnej gry. To jednak nie wszystko.

Legalni bukmacherzy muszą korzystać z rozwiązań uniemożliwiających zawieranie zakładów osobom, które nie dysponują już środkami finansowymi na koncie gracza (zakaz gry na kredyt). Ponadto muszą wdrożyć również rozwiązania, dzięki którym ich klienci będą mogli zachować większą samokontrolę nad swoją grą. Do obowiązków legalnych bukmacherów należy także ostrzeganie graczy o ryzyku jakie związane jest z obstawianiem zakładów i niedopuszczanie do gry osób, które nie ukończyły 18 lat. Dla części uzależnionych osób być może też są to powody do korzystania z usług bukmacherów działających bez licencji, co oczywiście jest wyjątkowo niebezpieczne i może być fatalne w skutkach. Pamiętajmy, że często nielegalne firmy nie przejmują się losem swoich klientów.

 

Nie warto grać u bukmacherów bez licencji

Jak widać istnieją różne powody, z powodu których wiele osób wciąż jeszcze korzysta ze stron nielegalnych bukmacherów, nieposiadających polskiej licencji na urządzanie zakładów wzajemnych. Jedni robią to z przyczyn finansowych, inni z braku świadomości lub dlatego, że ciężko się uzależnili. W każdym z tych przypadków mamy do czynienia z ogromnymi stratami społecznymi i finansowymi dla państwa i legalnych firm. Zyskują wyłącznie nieuczciwi przedsiębiorcy. Pamiętajmy też, że dla graczy wybierających ofertę takich bukmacherów potencjalne korzyści są tylko iluzoryczne, gdyż nawet jeśli udałoby im się uzyskać wygraną to w razie wykrycia tego procederu zostaną pozbawieni całej wygranej, włącznie ze stawkami które zainwestowali aby tą wygraną uzyskać. Dodatkowa kara finansowa jaka może zostać wymierzona to maksymalnie 120 stawek dziennych, co w ekstremalnych przypadkach może oznaczać ponad 3,2 mln zł grzywny. Dlatego nie warto grać w firmach, które nie mają licencji wydanej w Polsce. Na szczęście liczba osób korzystających z takich firm w ostatnim czasie znacząco się zmniejszyła i pozostaje mieć nadzieję, że zmniejszała się będzie nadal.

Lokalna.TV | Telewizja - Internet - Facebook

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe