O wychowaniu z perspektywy biologa i duchownego

  • 4.12.2018, 14:50 (aktualizacja 08.12.2018 07:48)
  • Katarzyna Kurek
O wychowaniu z perspektywy biologa i duchownego
Podziel się:
Oceń:
"Na skrzydłach wiary i rozumu" to temat sympozjum dydaktycznego dotyczącego neurodydaktyki i duchowości w wychowaniu młodzieży. Konferencja odbyła się w sali kina "Etiuda".

Poruszano wiele tematów, jednym z nich była rola ojcostwa w wychowaniu i rodzinie, o której mówił o. Tomasz Nowak, dominikanin. Karanie i nagradzanie to jedna z najpopularniejszych metod wychowawczych. To kolejny temat poruszany podczas prelekcji. 

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

O tym co dzieje się w mózgu młodego człowieka w chwili gdy jest on nagradzany lub karany mówił Marek Kaczmarzyk - chronobiolog, dydaktyk:

W trakcie życia mocno zmienia się struktura kory mózgowej, a to ona decyduje o tym, jak postrzegamy świat, co jest dla nas obojętnie, co nie - tłumaczy. - Rodzice mają wychowawcze marzenie, że dogadają się zawsze ze swoimi dzieciakami. Wtedy nadchodzi ten bolesny moment, kiedy ze słodkiego kilkulatka dziecko zamienia się w nastolatka. Z perspektywy neurobiologii w jego mózgu dzieją się rzeczy niesamowite, przestaje postrzegać świat tak jak jego rodzice. Dla wielu z nich oznacza to wychowawczą porażkę, trzeba więc ich uświadamiać, że jest to proces całkowicie normalny. 

Konferencja głownie byłą skierowana do nauczycieli, psychologów, a także do rodziców nastoletnich dzieci, którzy często mają problem ze zrozumieniem i dogadaniem się ze swoimi pociechami. Rodzice często z problemami wychowawczymi szukają pomocy u psychologów, pedagogów, zdarza się nawet, że u osób duchownych.

Przychodzi moment, kiedy rodzice chwytają się brzytwy i przychodzą do mnie, czasem są to osoby niewierzące.  Cieszę się, gdy mogę komuś pomóc. - mówi ojciec Tomasz Nowak

Konferencję zorganizował Katolicki Zespół Edukacyjny oraz Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św. Organizatorzy już zapowiedzieli, że nie będzie to ostatnie sympozjum. 

 

Katarzyna Kurek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe