CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

650 lat wspólnej historii

  • 7.11.2018, 13:15 (aktualizacja 08.11.2018 07:41)
  • Artur Sitarski
650 lat wspólnej historii
Podziel się:
Oceń:
W Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości prezentowano wystawę „Ormianie w służbie Rzeczypospolitej”. Na kilkunastu planszach prezentowane były postacie polskich Ormian, którzy działając w obszarze kultury, polityki i wojskowości walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

W połowie XIV wieku Kazimierz III Wielki nadał Ormianom przywileje, zatwierdzając odrębność religijną, samorządową i sądowniczą. W Rzeczpospolitej Ormianie zasymilowali się bardzo szybko. Oddali swojej nowej ojczyźnie serce i krew. Wnieśli oni wielki wkład w rozwój kraju na wielu płaszczyznach. Byli rzemieślnikami, kupcami, a także zajmowali funkcje w administracji i wojsku. Rozwój diaspory ormiańskiej w Polsce miał także wpływ na obyczaje. Ormianie przyczynili się do orientalizacji kultury polskiej i fascynacji wschodem. Wspólna historia i niezłomna wierność Rzeczypospolitej połączyły dwa narody - Polaków i Ormian.

O tym jaki był militarny wkład Ormian w historię Polski mógł dowiedzieć się każdy, kto przyszedł do Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. W murach uczelni prezentowana była wystawa „Ormianie w służbie Rzeczypospolitej”, do której materiały zbierano na całym świecie. Jest tym bardziej wyjątkowa, bo w tym roku także Armenia świętuje stulecie odzyskania niepodległości.

Wystawa przygotowana przez Fundację Armenian zorganizowana została z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 650-lecia Ormian w Polsce. Ekspozycja podróżuje nie tylko po kraju, ale także zagranicą. Była już m.in. w Armenii, Libanie, Rumunii i na Ukrainie.

Artur Sitarski
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe