CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

Zaduszki czas wspomnień i refleksji...

  • 2.11.2018, 12:50 (aktualizacja 02.11.2018 14:39)
  • Karolina Kamińska-Nowak
Zaduszki czas wspomnień i refleksji...
Podziel się:
Oceń:
Dzień Zaduszny to czas modlitwy za tych, którzy odeszli i przebywają w czyśćcu. Według nauczania Kościoła katolickiego potrzebują modlitwy, aby mogli być zbawieni. Zaduszkom towarzyszy zwyczaj odwiedzania grobów bliskich, składania kwiatów i zapalania zniczy.

2 listopada to, w tradycji Kościoła katolickiego, dzień w którym obchodzone jest wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych.

W odróżnieniu od obchodzonej dzień wcześniej uroczystości Wszystkich Świętych, która ma charakter radosnego dziękczynienia za dar wszystkich, także tych anonimowych świętych i błogosławionych, jest to dzień zadumy i refleksji. Wyrażają to chociażby używane w tym dniu podczas liturgii, szaty koloru fioletowego.

Jest to szczególny dzień troski Kościoła i wiernych o dusze cierpiące w czyśćcu. Tradycja modlitwy w tym dnu za zmarłych, sięga końcówki X wieku i wywodzi się z benedyktyńskiego opactwa we francuskim Cluny, ale już w Starym Testamencie w 2 Księdze Machabejskiej znaleźć możemy opis wartości modlitwy za zmarłych. Z czasem listopadowej zadumy i modlitwy za zmarłych związana jest także tradycja zamawiania „Wypominków” czyli odczytywanie imion i nazwisk zmarłych powiązane z modlitwą za ich zbawienie.

Wypominki wywodzą się ze starożytnej liturgii, podczas której odczytywano tzw. dyptyki, na których zapisywano zarówno składających ofiarę jak i tych za których była ona składana. Z czasem ze względu na długi czas jaki zajmowało odczytanie wszystkich dyptyk zastąpiono je krótszymi wspomnieniami (memento).

Dziś zaś odczytywanie imion i nazwisk bliskich nam zmarłych wyraża wiarę w wieczne życie człowieka oraz nadzieję że imiona naszych zmarłych zapisane są w Bożej Księdze Życia.
 

 

Polecane do przeczytania: 

 

 

Karolina Kamińska-Nowak
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe