CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

"Ekonomik" bliżej Europy

  • 29.10.2018, 10:10 (aktualizacja 08.12.2018 07:49)
  • Monika Ziemba i Karolina Kamińska - Nowak
"Ekonomik" bliżej Europy
Podziel się:
Oceń:
Ostrowieckie szkoły stawiają na międzynarodowy rozwój swojej kadry i uczniów. Tym razem ZS nr 1 podsumował swoje dwa projekty unijne w ramach konferencji "Spotkanie z Europą".

Uczniowie i nauczyciele ZS nr 1 im. M. Kopernika po raz kolejny wpisują się swoimi działaniami w międzynarodowy rozwój szkoły na terenie powiatu ostrowieckiego. Placówka od 2006 roku umożliwia swoim wychowankom udział w zagranicznych stażach w ramach programów Leonardo da Vinci, Erasmus i Erasmus + , finansowanych z środków Unii Europejskiej.


W ubiegłym roku szkolnym udało się zrealizować 2 projekty w sektorze: Mobilność uczniów i kadry edukacyjnej. W ramach pierwszego projektu grupa 10 nauczycieli przebywała na kursie językowym w Portsmouth, w Wielkiej Brytanii. Drugie przedsięwzięcie  dotyczyło zaś zagranicznych staży.Tym razem 20 wyróżnionych uczniów miało możliwość odbyć praktyki we włoskim Rimini, gdzie w różnych firmach, hotelach i restauracjach zdobywali doświadczenia zawodowe.
     

„Spotkanie z Europą” nosiła nazwę konferencja podsumowująca ubiegłoroczne przedsięwzięcia. Na prezentację zaproszono wielu znamienitych gości. Z wizytą zjawili się również reprezentanci portugalskiej organizacji, z którą współpracuje szkoła.
Konferencja przebiegała w przyjaznej atmosferze. Uczestnicy projektów i koordynatorzy opowiadali o swoich doświadczeniach. Wręczono również paszporty europejskie tzw. Europassy,  czyli dokumenty umożliwiające obywatelom Unii Europejskiej lepsze prezentowanie kwalifikacji zawodowych i kompetencji na obszarze całej Europy.Uczniowie podkreślali wagę otrzymanych certyfikatów.
     

Warto wspomnieć, że do krajów uczestniczących w programie Erasmus + należy 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. Budżet programu wynosi ponad 14 mld euro i fundusze te mają  m.in.  pomóc przezwyciężyć bezrobocie, wzmacniając i usprawniając systemy edukacji.

Spotkanie zakończyła telekonferencja z włoską organizacją partnerską Sistema Turismo Rimini oraz wspólny uroczysty obiad.                                                          Trzeba przyznać, że „Ekonomik” to jedna z niewielu szkół w Ostrowcu Św., która może poszczycić się realizacją tak wielu projektów unijnych.
 

Monika Ziemba i Karolina Kamińska - Nowak
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe