Niezwykle rzadka roślina na Krzemionkach

  • 13.09.2018, 15:26 (aktualizacja 15.09.2018 08:49)
  • Judyta Szczerbińska
Niezwykle rzadka roślina na Krzemionkach
Podziel się:
Oceń:
Pracownicy Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk po raz kolejny odwiedzili rezerwat przyrody na Krzemionkach. Powodem wizyt jest występowanie na terenie rezerwatu dzwonecznika wonnego - gatunku krytycznie zagrożonego wymarciem. W lipcu naukowcy zebrali liście rośliny, we wrześniu powrócili aby zebrać jej nasiona. 

Dzwonecznik wonny to gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną. Według Czerwonej listy roślin i grzybów Polski jest to gatunek wymierający. Głównym zagrożeniem dla gatunku jest utrata naturalnych siedlisk oraz niszczenie okazów przez ich pozyskiwanie z siedlisk naturalnych.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC

Zebrane przez pracowników Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej działającego przy Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk liście po wysuszeniu posłużą to stworzenia próbek, które następnie zostaną zamrożone. Próbki trafią do pierwszego w Europie Środkowej banku barkodów DNA wszystkich objętych projektem gatunków. 
Podobnie będzie z zebranymi nasionami – zamrożone, trafią do banku nasion. Każda próbka dostanie swoją sygnaturę, dzięki czemu będzie łatwo wyszukać kod genetyczny danej rośliny. 

Aby zachować gatunek tej rzadkiej rośliny, około 2000 sztuk dzwonecznika wonnego, w przyszłym roku zostanie zasadzone w Kampinoskim Parku Narodowym. Wszystkie czynności realizowane są w ramach ogólnopolskiego projektu „FlorIntegral – zintegrowana ochrona in situ i ex situ rzadkich, zagrożonych i priorytetowych gatunków flory na terenie Polski”.

 

 

Judyta Szczerbińska

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe