CASTOrada
CASTOrada
CASTOrada

Dotknęli historii

  • 10.09.2018, 14:29 (aktualizacja 10.09.2018 19:11)
  • Artur Sitarski
Historia
Podziel się:
Oceń:
Żywa lekcja historii w Nietulisku Dużym. Uczestnicy „Warsztatów archeologii doświadczalnej”, które odbyły się na terenie starej walcowni, mogli na własne oczy zobaczyć jak wyglądał wytop żelaza 2000 lat temu.

Pikniki na których prezentowane jest życie w odległych czasach stwarzają okazję do obcowania i pokazywania historii w sposób nieszablonowy. Nie tylko Ci, co historią interesują się na co dzień mają możliwość spędzić wolny czas w sposób niezwykle edukacyjny.

W czasie warsztatów archeologii doświadczalnej każdy kto tylko chciał, mógł dowiedzieć się jak skomplikowanym procesem był kiedyś wytop żelaza. Z 60 kg rudy można było otrzymać około 6 kg efektywnego żelaza. Cały proces trwał nie mniej niż 8-10 godzin a zdarzało się, że znacznie dłużej. Istniejące w dolinie rzeki Kamiennej centrum osadnicze to nie tylko „kolebka żelaza”, ale także ważny ośrodek handlu. Potwierdzają to znajdowane na tym terenie monety z okresu rzymskiego.

Artur Sitarski
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Effect Studio Company z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim, os. Słoneczne 14 jest administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe